Otáčkoměr Turnigy – řešení problému s napájením

Za cca $10 jsem kdysi koupil na HK otáčkoměr Turnigy. Měřák funguje dobře, jen je problém s poměrně rychlím vybíjením lithiové baterie (na tento problém si stěžu je plno uživatelů). Protože by bylo nešikovné měřák pokaždé rozebírat a baterku vyndavat, přilepil jsem zvenku držák na knoflíkovou baterii a propojil ho dovnitř na původní pouzdro. Beterii z držáku není ani třeba vyndavat, stačí mezi konektor a baterii vsunout kousek plastové destičky. Jsem zvědavý, zda tato úprava pomůže delší životnosti napájení.

První dvě nabíjení s Cellpro

Ještě dřív než jsem udělal stojánek 2x jsem nabíjel Kokamky pro zálet 3DPMini.
1. nabíjení – Nastavil jsem mód nabíjení 1C. Na začátku se proud držel na 0,5 A, pak stoupl až ke 2A a pak se ustálil na 1,5A. Tento neustálený stav trval cca 10 minu, pak se dalších 30 minut proud držel na 1,5A. Po 47 minutách od startu nabíjení se změnil režim Nabíjení na Balancování a po dalších 22 minutách bylo nabíjení ukončeno. Celkem bylo dodáno 1197 mAh, celý proces trval 1 hodinu a 9 minut, koncové napětí 4,20V-článek.
2.nabíjení – prakticky stejné jako první. Protože ale v dílně bylo pod 14 stupňů Celsia nabíječka nastavila režim balancování při nízké teplotě a koncové napětí při nabíjení bylo jen 4,10 V/článek, dodaný náboj 760 mAh.

Úprava zdroje z PC pro nabíječku podruhé

Předchozí úprava zdroje z PC sice zajistila jeho spolehlivý rozběh ale při odběru okolo 4A klesalo napětí pod 12V. V RC REvue 12/2003 je popis další mmožné úpravy který je geniálně jednoduchý a (alespoň na mém zdroji) perfektně funkční. Jeho podstatou je odpojení větve 5V v místě výkonového usměrňovače (v mém případě dvojitá dioda) a zpětné zavedení napětí do této větve z děliče přidaného do 12V větve. Tím dojde ke svázání 5V větve s výkonovým zatížením 12V větve. Výsledkem ne mém zdroji je 12,90V při zatížení 5A – a to by pro moje Cellpro mělo stačit.

Úprava PC zdroje

Předpokládal jsem, že pro napájení Cellpro použiju starší olověnou baterku z auta která se mi válí v dílně. Jenže ouha – ono to sice funguje ale to olovo to už má asi za sebou, nedá se to pořádně nabít.
V dílně mám taky stařičký PC AT zdroj vyrobený ještě v Japonsku. Používám ho pro napájení odporové pily a malé brusky z harddisku. Protože pro Cellpro mi stačí 12V zdroj a cca 5A zkusil jsem zdroj upravit. Přečetl jsem si dva články v RC Revue (3/2003 a 4/2003) popisující tyto úpravy a nakonec jsem šel tou nejjednodušší cestou. Zdroj jsem rozebral, odstaranil zásuvku pro monitor a přepíbač na 110V a ponechal jen 4xGND, 1x5V a 4x12V dráty. Do větve 5V jsem zapojil odpor 22 Ohm / 10W a ten přidělal pod větrák. Odběr 220 mA už stačí na to aby se zdroj rozběhnul. Ostatní GND a 12V dráty jsem vyvedl na banánkové zdířky – a je hotovo.
12V výstup jsem zatížil odporovou pilou – odběr byl cca 4A a napětí drželo nad 11V. Zkusil jsem tedy připojit Cellpro a udělat první nabití A123 paku. Zdroj drží takže se asi povedlo.

První cykly na A123 paku

Počasí nedovoluje vytáhnout éra na louku takže jsem zatím udělal jen domácí „motorové zkoušky“ článků A123 v Buzzardovi. Při první zkoušce, která trvala 19 minut, jsem držel proud okolo 5A a jen krátkodobě (ne délenež minutu) jsem zkoušel větší proudy. Na plný plyn jsem se nedostal přes 20A. Problém byl v nastavení regulátoru, měl jsem nastavené vysoké napětí pro omezení. Nabíjení trvalo 54 minut, dobil jsem 1640 mAh, proud se celou dobu nabíjení držel na 2A. Posledních 6 minut se články dorovnávaly postupně klesaícím proudem. Koncové napětí článků bylo 3,59 – 3,38 – 3,58 – 3,58.
Při druhé zkoušce jsem omezení reglu na stavil na nejnižší možné napětí (60% počátečního napětí). Začal jsem plným plynem po dobu 1 minuty – proud klesl z 30A na 25A. Následovaly 2 minuty na 10A – tady se proud držel bez problémů. Dalších 7 minut jsem držel 6A. V 10-té minutě od začátku jsem opět zkusil plný plyn na 30s – proud klesal z 28A na 25A. POkračoval jsem s 6A až do omezení reglu v 17-té minutě od začátku.
Nabíjení probíhalo podobně jako v předešlém případě jen s tím že nabíječka odhadla zbývající kapacitu na 5%. Celkově se dobilo 2151mAh, závěrečné balancování trvalo 11 minut a dobilo se během něj okolo 50 mAh.
Během obou testů byl nejteplejší koponentou regulátor – šla na něm ale bez problémů udržet ruka. Motor ani aku se prakticky nezahřály.
Protože s A123 budu muset létat na čas ukázaly zkoušky jaké proudové odběry odpovídají jaké poloze kniplu plynu a podle toho při prvním letu odhadnu letový čas.
Hlavní je že se články srovnaly a že se nerozchází jejich napětí.

Můj první A123 pack

V Satrii u p.Bidovského jsem si objednal čtyřčlánek A123. Včera jsem balíček přinesl z pošty, rozbalil – a zůstal trochu rozpačitě koukat. Články jsou navzájem staženy průhlednou lepicí páskou vyztuženou nějakými vlákny – to jsem očekával. Na čelech paků jsou ale zřejmě tavným lepidlem přilepené čtverce z bílého plastu které mají chránit pack před zkratováním. Nicméně mezi tímto plastem a páskou je dost místa aby šlo při troše smůly nebo nepozornosti články „šlusnout“. Na packu byl jiný servisní konektor než jsem chtěl. Mailem jsem to konzultoval s p.Bidovským. Řekl, že mi tam dal přímo konektro pro Cellpro 4. Jenže to je pro mne trochu problém – nabíjím i LiPol články s JST konektory a pro ty potřebuji redukci. Díky vestavění nabíječky do krabičky se ke konktoru špatně může (nepředpokládal jsem že ho budu odpojovat). První nápad byl servisní konektor na A123 přeletovat – jenže pak přišlo první nabíjení. Napětí článků naprázdno bylo 3,35 – 3,35 – 3,35 – 2,34. Po připojení na nabíječku se byly napětí 3,53 – 3,49 – 3,52 – 3,35. Hlavně napětí 4.článku mne překvapilo. Prvních pár minut proud nastoupal na 2A, po cca 15 minutách přešla nabíječka do režimu balancování (proud 0,2 A) a dalších asi 25 minut dorovnávala napětí článků. Celkem se dobilo 235 mAh a napětí na konci byly 3,59 – 3,58 – 3,58 – 3,58. Opět jsem to konzultoval s p.Bidovským. Tento stav je prý normální a po několika kompletnch cyklech by se měly články srovnat a „ztvrdnout“. O víkendu budu tedy zkoušet. Přeletování servisního konektoru zatím odkládám až podle výsledků testů – naletoval jsem jen 3,5 mm MP Jet konektory pro připojení k reglu.
Takže zatím nevím jestli jsem si dodavatele zvolil správně – jedno se ale musí nechat: p.Bidovský na e-mailové dotazy reaguje velmi rychle a za nedopatření se servisním konektorem se omluvil.

Dorazilo Cellpro 4s


Ve čtvrtek jsem si na poště vyzvedl Cellpro 4s a adaptér pro servisní konektory JST. Adaptér byl v igelitovém sáčku, český návod k nabíječce je přiložen na CD-R. Samotná krabička od FMA Direct obsahuje nabíječ a anglický návod. Podle obrázků v e-shopech a jejich popisů jsem čekal jaké Cellpro mi vlastně přijde – jestli bude max. proud 3 nebo 4A. Nakonec verze která mi přišla je ta novější s max. proudem 4A. Překvapil mne velice tuhý kabel pro připojení ke zdroji, jeho neochota se ohnout je vzhledem k váze samotné nabíječky velká a tak mi chvilicku trvalo nez mi pristroj prestal cestovat po stole. Horní krycí plech nad displejem se mi zdá prohnutý jak když na něj běkdo šlápnul – z hlediska funkce se ale nic neděje, displeji se nic nestalo.
Původně jsem myslel že nabíjení tříčlánku Kokam, který jsem dnes vylétal, nechám až na delší den ale nedalo mi to – šel na nabíječku.
Podrobnější popis prvního nabíjení napíšu.
Jinak celkový první dojem – spokojenost. Myslím. že jsem dostal to, co jsem očekával a jak se bude nabíječka líbit baterkám to ukáže až čas.

První nabíjení Li-Pol

Včera jsem poprvé nabíjel své první Li-Pol E-Tech GP 2250 mAh. Použil jsem nabíječ Zajíc s omezovačem Zajíc. Průběh nabíjení:

– start 14:58 – napětí článků: 3,64 – 3,66 – 3,70
– za cca 5 min od startu – napětí článků: 3,76 – 3,75 – 3,77
články se velmi rychle samovolně srovnaly na napětí +- 0,01V
– za 90 min od startu začal nabíječ omezovat nabíjecí proud – napětí článků: 4,13 – 4,12 – 4,14
– za 100 min od startu – napětí článků: 4,14 – 4,14 – 4,14
proud je stále více omezován, odhaduji (podle orientačního ručkového měřidla na vstupu nabíječe) na 100 mA
– za 120 minut od startu jsem nabíjení ukončil, napětí článků: 4,14 – 4,14 – 4,14
dioda na nabíječi slabě svítí, proud omezen na úplné minimum.

V průběhu nabíjení ani na konci se nedostal ke slovu omezovač. Výkonový tranzistor v nabíječi při plném nabíjecím proudu hodně hřeje (ruka se na něm udržet dá). Po zavření skříňky nabíječe se díky aktivnímu větráčku teplota výrazně snížila. Po nástupu omezení proudu se teplota tranzistoru postupně snižovala až na pokojovou.
Baterie se v průběhu nabíjení neohřála vůbec – nabíjím jen necelým 0,5C a tak není důvod aby hřála.

Motorová zkouška

Protože jsem měl k dispozici stejnosměrný klešťový ampérmetr udělal jsem motorovou zkoušku.
motor – DualSky 3530/12
vrtule – APC/E 9/4,5″
regl – Dualsky XC3012
aku – Li-Pol E-Tech 2250 mAh

baterie nebyla plně nabitá, napětí naprázdno bylo 11,4V, články srovnané 3,8V
– plný plyn – 16-17A
– půl plynu – 4-5A

oba režimy jsem zkoušel po dobu 1min, regulátor a aku ležely volně na stole za motorem, okolní teplota okolo 25st.C. Teplota aku i reglu stoupla ale obojí jen příjemně hřálo do ruky (bohužel nemám čím přesně změřit teplotu).
Nepříjemné bylo zjištění že jednotlivé články se rozjely asi o 0,2V. Uvidím, co se bude dít dál.
Naopak příjemné zjištění byla shoda naměřených statických hodnot s Motocalcem – ten udává pro plný plyn 16,6A a pro 50% 4A.

Nabíječ Zajíc – hotovo


Dodělal jsem nabíječ a balancér podle Zajíce – obrázky jsou v galerii.
Nabíječ i balancér jsem vestavěl do plechové krabice od PC zdroje, využil jsem i větrák (udělal jsem pro něj primitivní zdroj 10V z LM7810 a dvou 100n keramických kondenzátorů). Na zdířky v čelním panelu je vyveden nabíječ společně s balancerem. Předpokládám ýe budu nabíjet jen přes servisní konektor na který si udělám redukci z banánků a příslušného protikusu konektoru.
Nabíječ jsem zkoušel do zkratu, součástky hřejí ale díky chladičům a větráku by měly vydržet. Proud při zkratu je okolo 1200 mA.