Otáčkoměr Turnigy – řešení problému s napájením

Za cca $10 jsem kdysi koupil na HK otáčkoměr Turnigy. Měřák funguje dobře, jen je problém s poměrně rychlím vybíjením lithiové baterie (na tento problém si stěžu je plno uživatelů). Protože by bylo nešikovné měřák pokaždé rozebírat a baterku vyndavat, přilepil jsem zvenku držák na knoflíkovou baterii a propojil ho dovnitř na původní pouzdro. Beterii z držáku není ani třeba vyndavat, stačí mezi konektor a baterii vsunout kousek plastové destičky. Jsem zvědavý, zda tato úprava pomůže delší životnosti napájení.

Nastavení gyra Align GP780

  • po inicializaci: zelená – ATHCS mód / červená – normál mód
  • vstup do nastavovacího módu – zmáčknout a 2 s držet tlačítko SET, STATUS LED začne blikat

Nastavení:

  • délka pulsů serva
    zelená – 1520 us / červená – 760 us
    když svítí LED indikující nastavení délky pohni pákou směrovky doprava/doleva, STATUS LED bude zelená a je nastaveno 1250 us. Pro změnu na 760 us pohni pákou 3x na opačný konec, STATUS LED se rozsvítí červeně
  • typ serva
    zelená – digitální / červená – analogové
    když svítí LED indikující nastavení DS/AS pohni pákou směrovky a vyber typ serva
  • směr rotace
    zelená – normální / červená – revers
    když svítí LED indikující nastavení norm/rev pohni pákou směrovky a vyber normál/ reverse
  • nastavení limitů serva
    zelená – levá (pravá) strana / červená – pravá (levá) strana
    když svítí LED indikující LIMIT postupně hýbej pákou směrovky DOLEVA a nastav tím limit na jednu stranu, pak dej páku do NEUTRÁLU a počkej 2s než STATUS LED začne svítit červeně. Teď pohybem páky DOPRAVA nastav limit druhé strany, pak dej páku do NEUTRÁLU a počkej 2s než se LED zase rozsvítí
  • typ heli, servo delay
    zelená – řada 500 a výše / červená – řada 250/450
    když svítí LED indikující DELAY pohni s pákou směrovky doprava nebo doleva a sleduj STATUS LED. Nastavení DELAY se provede nastavením páky směrovky do požadované polohy – 0% je neutrál, 100% je v krajní pozici – (přitom SVÍTÍ STATUS LED) a potvrzením stiskem tlačítka SET

Displej k Tx modulu FrSky DHT

Pokročil jsem s displejem pro zobrazování základní telemetrie přijímané Tx modulem DHT. Při oživování mne potrápilo několik věcí. Především to, že bez aktivního přijímače Tx modul žádná telemetrická data neposílá! Druhým (menším) problémem bylo to, že hodnota RSSI Tx (je to 4-tý byte v datovém rámci) je součtem hodnoty RSSI Rx a Tx. Displej tedy funguje, zobrazuje data a čas – zbývá ho připevnit na vysílačku a případně doprogramovat alarmy pro stopky, hodnoty RSSI a napětí z telemetrického kanálu A1 a A2.

Stručný výtah z návodu k FrSky Rx D6FR

Tento přijímač je kompatibilní s telemetrickými Tx moduly.
Rozměry – 42x22x11 mm
Váha – 7,1 g
Napájecí napětí – 3,5 – 10 V
Proud – 60 mA
Dosah – 1,5 km
Servoimpulsy – 18 ms (FS – normální rychlost) nebo 9 ms (HS – vysoká rychlost)

Rx má telemetrický kanál A1 interně připojený na napájecí napětí přijímače a má na něm nastavený dělící poměr 4:1 při rozsahu hodnot 0 – 3,3 V (odpovídá přenášeným hodnotám 0 – 255).
Druhý kanál A2 je vyveden na piny, dělící poměr je 1:1 při rozsahu hodnot 0 – 3,3 V (odpovídá přenášeným hodnotám 0 – 255).

Přepnutí mezi PPM módy (změna frekvence servoimpulsů):
– vypnout Tx
– připojit napájení k Rx
– stisknout tlačítko F/S na Rx na 6 sekund a uvolnit
– červená LED bude blikat rychle při HS módu a pomalu při FS módu
– mód se změní po každém opakování procedůry

Stručný výtah z návodu k FrSky Tx modulu DHT

Napájecí napětí – 6 – 13 V
Proud – 50 mA
Vysílací výkon – 60 mW

Barevné značení vodičů na modulu:
červená – napájení +
černá – napájení zem
žlutá – PPM signál

Proces párování Tx a Rx:
– Tx musí být v módu PPM
– vypnout Tx
– přepínač na Tx nastavit na požadovaný mód podle přijímǎce ( s nebo bez telemetrie)
– stisknout a držet tlačítko F/S na Tx modulu a zapnout Tx. Po několika sekundách tlačítko pustit. LED na Tx modulu bude blikat.
– stisknout a držet tlačítko F/S na Rx a připojit k Rx napájení. Červená LED na Rx bude blikat. To je potvrzení úspěšného spárování Tx a Rx.
– vypnout Tx i Rx
– znovu zapnout Tx a Rx. Na Rx musí trvale svítit červená LED – to potvrzuje, že Rx přijímá povely z Tx.
– párování je trvalé, je třeba ho opakovat jen při změně Tx či Rx

Kontrola dosahu:
– model by měl být umístěn minimálně 60 cm nad zemí na nevodivé podložce
– anténa na Tx má být ve vertikální poloze
– Tx se do přepne do režimu kontroly dosahu stisknutím F/S tlačítka po dobu 4 sekund. LED bude blikat zeleně a Tx modul bude pípat. Dosah se zmenší na 1/30.
– řízení by mělo bez problémů fungovat minimálně ze vzdálenosti 30 m
– ukončení režimu kontroly dosahu se provede opakovaným krátkým stisknutím tlačítka F/S

První let na 2,4 GHz

1.3.2012 odpoledne jsem poprvé letěl s rádiem předělaným na 2,4 GHz. Svůj první přijímač jsem osadil do modelu KaJaKo. Test na stole neodhalil žádné problémy, vyrazil jsem tedy na první zkušební let. Svítilo sluníčko, teplota příjemná (nad 10 stupňů). Tx modul jsem přepnul do režimu kontroly dosahu, éro postavil na předek trupu do vysoké trávy a postupně jsem odcházel na vzdálenost cca 30 kroků. Pokud jsem měl rádio těsně před tělem a otočil jsem se zády k modelu tak se začala ozývat telemetrie s hlášením o slabém signálu – kormidla ale stále spolehlivě reagovala. Při čelním pohledu na model bylo vše bez problému. KaJaKo šlo do vzduchu. Vše OK. Po několika okruzích jsem schválně postupně nalétával do míst o kterých vím, že na 35 MHz jsou problémová. Ani tady jsem nezaznamenal nejmenší problém. Snažil jsem se létat dál a výš než obvykle – zase vše v pořádku. Celkový výsledek – spokojenost. Na cestě jsou už další přijímače pro zbytek letového parku.

Přechod na 2,4 GHz

K přechodu na pásmo 2,4 GHz mne vedly opakující se problémy s ovládáním MiniTitana které se ještě znásobily po výměně plastových dílů hlavy za kovové. Uvažoval jsem o nákupu nového Tx přímo na 2,4 GHz – v přijatelné cenové relaci mi ale nové Tx z hlediska funkčnosti oproti mé MX-12 prakticky nic nenabízely. Jako alternativa se nabízela zástavba pouze vysílacího modulu do stávajícího Tx. Na základě prekticky jen kladných referencí na Internetu jsem se nakonec rozhodl pro modul DHT od FrSky. Zamítl jsem variantu modulu s displejem pro telemetrii i nákup doplňkového displeje – a to z jediného důvodu: tato zařízení neumí nastavovat hodnoty alarmů a přepočtů napěťových ďeličů při střídání více modelů. Tento nedostatek jsem se rozhodl vyřešit vlastní konstrukcí displeje s procesorem PICAXE.
Zástavba modulu mi nakonec zabrala jedno odpoledne. Vyjmul jsem původní VF modul 35 MHz a podle něj vyrobil destičku, kterou jsem našrouboval na jeho místo. Na tuto destičku jsem připevnil nový VF modul. Originální kablíky k párovacímu tlačítku jsem nahradil novými ohebnějšími vodiči. Výstup kodéru Tx (+V, GND a PPM signál) jsem naletoval přímo do VF modulu. Bindovací tlačítko s diodou jsem umístil do otvoru pro krystal na spodní straně Tx. Krátkou anténu jsem přišrouboval přes přilepenou hliníkovou podložku na místo původní antény. Bylo pouze nutné odříznout původní plastové osazení pro anténu. Při prohlídce vnitřku Tx jsem nebyl spokojený se stavem kablíků od aku – raďěji jsem oba kablíky přeletoval a skrz nově navrtané díry v destičce s konektorem je přitáhl stahovacím páskem a tím zabezpečil před ohýbáním a tedy ulomením. Modul fungoval na první zapojení. Pokusně jsem spároval s 6-ti kanálovým Rx a připojil servo – no a servo se hýbalo, jak mělo. Bude následovat osazení Rx do KaJaKo II. a otestování v letu. Zároveň budu dokončovat displej. Největší oříšek je krabička na něj a připojení k Tx.

První dvě nabíjení s Cellpro

Ještě dřív než jsem udělal stojánek 2x jsem nabíjel Kokamky pro zálet 3DPMini.
1. nabíjení – Nastavil jsem mód nabíjení 1C. Na začátku se proud držel na 0,5 A, pak stoupl až ke 2A a pak se ustálil na 1,5A. Tento neustálený stav trval cca 10 minu, pak se dalších 30 minut proud držel na 1,5A. Po 47 minutách od startu nabíjení se změnil režim Nabíjení na Balancování a po dalších 22 minutách bylo nabíjení ukončeno. Celkem bylo dodáno 1197 mAh, celý proces trval 1 hodinu a 9 minut, koncové napětí 4,20V-článek.
2.nabíjení – prakticky stejné jako první. Protože ale v dílně bylo pod 14 stupňů Celsia nabíječka nastavila režim balancování při nízké teplotě a koncové napětí při nabíjení bylo jen 4,10 V/článek, dodaný náboj 760 mAh.

Úprava zdroje z PC pro nabíječku podruhé

Předchozí úprava zdroje z PC sice zajistila jeho spolehlivý rozběh ale při odběru okolo 4A klesalo napětí pod 12V. V RC REvue 12/2003 je popis další mmožné úpravy který je geniálně jednoduchý a (alespoň na mém zdroji) perfektně funkční. Jeho podstatou je odpojení větve 5V v místě výkonového usměrňovače (v mém případě dvojitá dioda) a zpětné zavedení napětí do této větve z děliče přidaného do 12V větve. Tím dojde ke svázání 5V větve s výkonovým zatížením 12V větve. Výsledkem ne mém zdroji je 12,90V při zatížení 5A – a to by pro moje Cellpro mělo stačit.

Úprava PC zdroje

Předpokládal jsem, že pro napájení Cellpro použiju starší olověnou baterku z auta která se mi válí v dílně. Jenže ouha – ono to sice funguje ale to olovo to už má asi za sebou, nedá se to pořádně nabít.
V dílně mám taky stařičký PC AT zdroj vyrobený ještě v Japonsku. Používám ho pro napájení odporové pily a malé brusky z harddisku. Protože pro Cellpro mi stačí 12V zdroj a cca 5A zkusil jsem zdroj upravit. Přečetl jsem si dva články v RC Revue (3/2003 a 4/2003) popisující tyto úpravy a nakonec jsem šel tou nejjednodušší cestou. Zdroj jsem rozebral, odstaranil zásuvku pro monitor a přepíbač na 110V a ponechal jen 4xGND, 1x5V a 4x12V dráty. Do větve 5V jsem zapojil odpor 22 Ohm / 10W a ten přidělal pod větrák. Odběr 220 mA už stačí na to aby se zdroj rozběhnul. Ostatní GND a 12V dráty jsem vyvedl na banánkové zdířky – a je hotovo.
12V výstup jsem zatížil odporovou pilou – odběr byl cca 4A a napětí drželo nad 11V. Zkusil jsem tedy připojit Cellpro a udělat první nabití A123 paku. Zdroj drží takže se asi povedlo.