3DPMini


Deník – stavba
Deník – létání


3DPMini

maly akrobat podle planku od P.Pastorina
3dp_01.jpg

17.11.2009
Včera jsem znovu osadil tohle éro servy z reklamace a přendal pohon z Aviatika. Vše jsem přezkoušel a ráno vyrazil na louku. Foukalo ale nijak extrémně. Takže půl plynu a start. Éro se mi zdálo nějak divočejší než dřív, hlavně reakce na křidélka. Udělal jsem levou zatáčku po větru a pak další proti větru. A pak nejednou bylo éro na zemi – ani jsem v podstatě nestačil ubrat plyn a nějak reagovat. Když jsem následně všechno promýšlel tak příčinou havárie byly zřejmě příliš velké výchylky křidélek v kombinaci větrem a delší přestávkou kdy jsem s tímhle érem nelétal.
Vybavení naštěstí přežilo bez úhony. Trup je neopravitelný ale křídlo a ocasní plochy by se použít daly. Pohon jsem zase vrátil do Aviatika – zároveň jsem při jeho montáži zmenšil vyosení doprava a dolů.

15.11.2009
Osadil jsem zpatky 3 vyreklamovana serva. Na smerovce jsem na servo dal delsi paku pro dosazeni vetsi vychylky – snad ted pujde nozovy let lepe. Jeste musim prendat pohon z Aviatika a hure do vzduchu.

28.9.2009
Tohle ero si da chvili pauzu, cukatura serv HS-55 je uz moc vyrazna takze pujdou na reklamaci. Pohon se stehuje do Aviatika.

31.3.2009
Zkousim pouziti samolepici tapety jako masky pro nanaseni barevnych doplnku. Zatim jsem na spodku trupu nalepil na hrany 5 mm pasky a cely trup mezi nimi stetcem natrel na zluto. Polozil jsem 2 vrstvy, masku jsem sejmul prakticky hned po druhe vrstve. Barva se zacala trochu rozpijet – priste budu masku sundavat az po uplnem zaschnuti.

27.3.2009
Trubicka zalepena do trupu do ktere jsem se trefoval zaverem kabiny se vylomila. Misto ni jsem na poloprepazku nalepil ctverecek tenkeho plechu a do nej vyvrtal a propiloval diru pro zaver. Ted to funguje mnohem lepe a kabina jde zavirat mnohem snaz.

07.02.2009
Počasí na zálet nic moc – ale povedlo se. Éro se od začátku i přes poměrně silný vítr chovalo způsobně takže po třech startech následovaly i tři bezpečná přistání.

5.2.2009
Ero je pripravene k zaletu. Potah jsem opravil papirem a hedvabim, osadil jsem serva, paky a tahla. Motor a regl se prestehoval z Aviatika. Kompletni letova hmotnost mi vysla cca 700g.

1.2.2009
Oprava nebude az tak slozita jak jsem si puvodne myslel. Obrousil jsem dosedaci plochu utrzeneho stabilizatoru a celou VOP jsem prelakoval. Z trupu jsem pod VOP a vlevo za kridlem sundal cast potahu abych se dostal k poskozene konstrukci. Na ocase jsem podelnik slepil CA a vyztuzil kouskem listy, za kridlem jsem podelnik zpevnil vlepenim trojuhelniku balzy. Vsem jsem nalakoval, prebrousil a jeste jednou nalakoval. Motorova prepazka byla v horni casti odlomena od bocnic. Spoj jsem v problemovem miste proriznul a natlacil do nej CA lepidlo. Kout mezi prepazkou a trupem jsem vyztuzil vlepenim trojuhelnikove listy. Protrzeny potah na kylovce se mi podarilo uspokojive vyspravit hustym lepicim lakem. Nalomeny kryt horni predni casti trupu vyspravil Purex.

01.02.2009
Loni v půlce srpna jsem praštil s tímhle malým akrobatem. Po prvním ohledání škod jsem vůbec neměl chuť éro spravovat – zdálo se mi že trup je na odpis. Od té doby éro viselo na zdi v dílně. Když jsem dokončoval Buzzarda potřeboval jsem páky na kormidla a tak jsem 3DP sundal a páky z něj odmontoval. Znova jsem si prohlédl škody. Začal hlodat červíček – nešlo by s tím přeci jen něco udělat? Protože zároveň přemýšlím o tom co stavět první nápad byl z 3DP „vykuchat“ křídlo a dostavět trup, SOP a VOP. Když jsem konečně Buzzarda dodělal, nedalo mi to a začal jsem se v 3DP „vrtat“ trochu víc. Sundal jsem potah na problémových místech. Byl jsem překvapený – a příjemně. Potah byl sice potrhaný ale škody na kostře byly opravitelné. Levý spodní podélník trupu byl za křídlem v podstatě jen namáčknutý – zesílil jsem ho vlepením trojúhelníku balzy. Horní podélník pod VOP byl přelomený – ale šel dobře slepit a spoj jsem pojistil kouskem lišty. Potah na kýlovce vypadal na kompletní stržení a obnovu – ale hustý lepicí lak udělal zázraky a potah je už OK. Stabilizátor jsem přebrousil v místě spojení s trupem a přelakoval, přední odnímatelný kryt trupu vyspravila dávka Purexu. Takže nakonec oprava bude vlastně „brnkačka“. Ještě uvažuji o předělání předního krytu trupu – možná ho kus zkrátím, vznikne tím jakýsi otevřený pilotní prostor což umožní udělat velký výstupní otvor pro chladící vzduch aku a tak vyřešit jeho docela silné zahřívání. Ještě musím dokoupit pár drobností, vyměnit převody v jednom HS-55 a 3DPMini zase ožije.
Plyne z toho jedno poučení – to co se může jevit po havárii jako neřešitelné s odstupem času vypadá jinak – takže: po „kraksně“ nedělat unáhlená rozhodnutí, s odstupem času může věc vypadat jinak.

12.08.2008
Pri testovacim letu po vymene serv kvuli jejich cukani jsem si liboval jak to krasne leta a stejne jako pri havarii Aviatika jsem si liboval jak mi to jde (povedl se mi docela pekny pomaly vykrut). Pak ale prisla chyba – v podstate podobna jako u Aviatika. Letel jsem na zadech sikmo k sobe, sel jsem do premetu a pak jsem chtel pulpremetem prejit do normalniho letu. Dostal jsem se ale dost nizko a mozna v tu chvili trochu vic fouklo – vysledkem byl naraz do zeme tak pod uhlem 45 stupnu primo a jen cumakem. Skody – aku se utrhl ze sucheho zipu a nalomil prekryt predni casti trupu, nalomeny trup pred kridlem, v zadni casti a pod VOP, utrzena VOP, dira v potahu SOP. Neni to v zadnem pripade totalka ale do opravy se mi ted vubec nechce, necham to ulezet. Vybaveni era se zda v poradku – pri narazu se pouze rozpojil prodluzovak k servu SOP.
Motor a regl jsem rychle prendal do Twilitera (uz v tom mám praxi) a sel se vzpamatovat s timhle pohodovym erem.

10.8.2008
Snad se mi podarilo prijit na pricinu cukani serv – jsou ji samotna serva (na SOP a levem kridelku). Serva jsem vymenil za dve jina HS-55 a vypada to ze je po problemu. Problemova serva pujdu zitra reklamovat. Zitra snad dojde i k testovacimu letu ktery by ml potvrdit zde vymena opravdu pomohla.

31.7.2008
Pri letani se nejvice zahriva regulator. Zvetsil jsem proto jeste otvory v zadni casti prekrytu kabiny – snad to pomuze. Aby to trochu vypadalo tak jsem hrany nalakoval a natrel modrou Humbrolkou.

11.7.2008
Pri letani se vse docela zahriva – akumulator je jen vlazny, motor teply ale regulator topi nejvic. Problem je zrejme v tom ze vzduch sice do trupu muze ale nemuze ven. Udelal jsem tedy v prekrytu kabiny po obou stranach podlouhly otvor. Kdyz to nebude stacit pridam dalsi.

10.07.2008
Po nějaké době se mi trochu omrzelo velice poklidné létání s Twiliterem a to byl hlavní důvod k znovuoživení 3DPMini. Hlavní problém tohohle malého akrobata byla neúměrná spotřeba drahých vrtulí při přistáních na neupravené ploše a bez podvozku. Proto jsem pořídil sklopku.
Absolvoval jsem zatím dva lety – při prvním jsem se klepal od začátku do konce, při druhém už to bylo lepší. Druhý let byl ve větru kdy bych si s žádným jiným svým modelem netroufl odstartovat, 3DP si ale vedl dobře. Až bude trochu klidnější povětří tak začnu pomalu zkoušet lety na zádech a výkruty – zatím jsem si troufl jen na přemet a jednou jsem zkusil výkrut.

7.7.2008
Zvazil jsem ero v aktualnim stavu (vcetne aku) – 720 g. Plocha kridla je podle planku 21,5 dm2, plosne zatizeni tedy vychazi 35g/dm2.

6.7.2008
3DPMini je zase v provozu. Odmontoval jsem motor z Twilitera, upravil jsem motorovou prepazku (puvodni diru pro osu a vybrani jsem zvetsil na prumer 10mm aby jsem mohl dat motor dovnitr, navrtal 4 diry 3 mm pro srouby motoru) a pritahl turbokuzel od Pelikana s listy 10×6 od Graupnera. Regulator jsem umistil az za kridlo a prilepil ho kouskem oboustranne lepici pasky. Posun teziste dozadu muzu vyrovnat posunem aku.

22.5.2008
Na prekryt kabiny a predni casti trupu jsem dodelal uzaver. Ero je pripravene k letu – pokud do nej tedy dam nejaky motor a regulator ….

18.5.2008
Konecne jsem dolepil a dobarvil novy prekryt horni casti trupu. Jde od motorove prepazky az po zadni stranu drivejsi kabiny. V pohode se pod nej vejdou jedna i druha baterka. Jeste musim dodelat nejaky uzaver – vepredu je trn skrz prepazku, vzadu musi byt nco posuvneho.

02.05.2008
Nejdřív jsem myslel že po nepovedeném záletu tohle éro odložím na pozdější dobu – nakonec mi to ale nedalo. Zdálo se mi že hlavním důvodem neúspěchu byla špatná poloha těžiště – chtěl jsem ho tedy posunout do 1/3 hloubky křídla (tedy asi o 20 mm proti současnému stavu). Nejdřív jsem udělal výřez do polopřepážky vyztužující přední oblou část trupu abych mohl aku zasouvat směrem od kabiny dovnitř do trupu. Ono to sice šlo ale nebylo prakticky možné nijak zajistit polohu baterek uvnitř trupu. Nakonec jsem celou přední oblou část trupu odříznul a přibližně nad náběžku vlepil vodorovně destičku překližky na kterou připevňuji M3 suchým zipem aku.
Zálet proběhnul s takhle otevřeným trupem – nechtělo se mi řešit zakrytování trupu protože jsem pořád moc nevěřil že to poletí.
1.května okolo poledne jsem vyrazil na „zalétávací“ louku. Sice docela foukalo ale šel jsem do vzduchu – a ono to letělo!!!
Při současném vyvážení je 3DPMini docela hodné letadélko – sice podstatně rychlejší a obratnější než to s čím jsem doteď létal ale nezáludné. Při přiblížení na přistání dokáže letět i relativně pomalu a tak přistání na břicho do vyšší trávy je bez problémů (i díky potahu papír + hedvábí).
Odpoledne jsem šel vyzkoušet let na své louce kus od domu – ta je podstatně menší než zalétávací louka. Éro jsem ukočíroval i tady – ale není to úplně ono. Protože je tohle éro docela malé nedá se létat moc daleko a vysoko a tak nemůžu létat moc rovně, honím ho z jedné strany loučky na druhou a zpátky.
Zatím jsem si troufl na normální přemet, výkrut a souvrat, pokud by to ruce uměly tak to zaletí asi cokoliv. No, mám se co učit.

28.4.2008
S opravou to je nakonec trochu slozitejsi. Chtel jsem teziste posunout tak o 2 cm dozadu a protoze s aku neslo nikam pohnout musel jsem do era sahnout trochu vic. Odrizl jsem celou zaoblenou horni cast trupu od kabiny az k motorove prepazce a vlepil do trupu desku z lehke 3mm preklizky pro pripevneni aku. Puvodne odnimatelnou spodni cast trupu za motorovou prepazkou jsem naopak prilepil aby doslo ke zpevneni predni casti trupu. Dalsi pokus o let udelam bez kabiny a krytu aku – podle vysledku se uvidi co dal. Takhle jsem to vlastne chtel udelat uplne puvodne – cela predni horni cast trupu vcetne kabiny mela byt odnimatelne prave kvuli pristupu k aku a moznosti menit polohu teziste. Zdalo se mi to nakonec ale zbytecny – no a ted kvuli tomu musim predelavat a rezat hotovy ero. Ach jo!

22.4.2008
Dal jsem se do opravovani – na leve (vice poskozene) bocnici jsem na dvou mistech prorizl potah z hedvabi ktery branil vetsimu rozevreni rozlomenych casti. Zlom jsem naplnil Herkulesem a pomoci spaliku a sverek stahnul do puvodniho tvaru. Po zaschnuti to vypada ze se mi docela podarilo zachovat puvodni tvar. Jeste mne ceka druha strana a ta bude horsi – zde je bocnice praskla ale obe casti drzi pohromade a nejde se mezi ne dostat.

21.04.2008
Dokončil jsem 3DPMini a neděle měla být den D. Na „zalétávací“ letiště jsem vyrazil hned ráno za klidu. Let trval jen chvíli – neporařilo se mi nabrat výšku, éru se nechtělo stoupat a pokus oprvní zatáčku skončil rozkmitáním kolem podélné osy a pádem na zem. Nakonec to dopadlo ještě docela dobře – trup prasklý na obou stranách před křídlem a na jedné straně ještě po celé délce křídla ale vybavení (pohon, přijímač, serva, …) přežily bez úhony.
Před dalším pokusem o let musím udělat určitě několik věcí – těžiště posunout dozadu (asi budu muset přidat zátěž na ocas, s aku nikam nepohnu), výrazně zmenšit výchylky a nastavit jim vysokou exponencialitu.
Hlavní poučení pro mne – létání s takhle malým, nestabilním a rychlým érem není nic pro mne takže moje rozhodnutí postavit jako další éro Buzzard Bombshell-a je správné.
Ještě jedna věc – zase jsem málo lakoval. Potom co éro spadlo do mokré trávy potah na křídle v místě kde zůstala voda povolil. Trup zůstal v pořádku, myslím že je to tím že ten jsem lakoval zaponem a zapon zřejmě líp impregnuje proti vodě. Po uschnutí je ale vše zase v pořádku.

19.4.2008
Osadil jsem přijímač, regulátor a pohonný aku a přilepil anténu na hřbet trupu. Překryt kabiny jsem připevnil 4 kousky oboustranné lepicí pásky – tu jsem použil i na přilepení Rx. Z překližky jsem vyřezal kryt prostoru pro aku. Protože tudy musí ven chladící vzduch udělal jsem do krytu velký výřez a ten zakryl žaluziemi z 1mm překližky. Žaluzie jsem natřel Humbrolkou na stříbrno, zbytek trupu na modro jako okolní trup. Tím je víceméně připraveno na zálet. Těžiště vychází na nosník křídla což by mělo vyhovovat.

17.4.2008
Namontoval jsem motor, musim doresit umisteni reglu a aku.

15.4.2008
Nainstaloval jsem serva VOP a SOP, paky a tahle. Hmotnost kostry bez krytu motoru a serv byla 360g, po montazi serv, pak a tahel 460g. To mne trochu zklamalo, v eru jsou 4x HS-55, velka cast z tech 100g tedy pripada na bizuterii. Je pravda, ze jsem vsude pouzil kulove klouby na pakach serv a paky s kouli na kormidlech a tahla ze jsou z 2mm dratu do jizdniho kola – ale ze to dohromady bude vazit okolo 60g jsem necekal. 4 serva maji okolo 40g, z tech zbyvajicich 60g bych mohl ubrat vymenou tahel z oceli za tahla z duralovych pletacich jehlic a odebranim kulovych kloubu na servech VOP a SOP.

14.4.2008
Zalepil jsem kousky 3 mm preklizky do vyrezu v zadni casti trupu pro pripevneni serv VOP a SOP a nalakoval je.

12.4.2008
Dokoncil jsem povrchovou upravu (i kdyz jeste uvazuji o nejakych „maluvkach“ na VOP a SOP. Osadil jsem serva kridelek a udelal tahla. Pouzil jsem drat do kola, na nem jsem vyrezal na obou stranach zavity. Puvodne jsem chtel pouzit uhlokovou kulatinu ale na ni se mi nedarilo vyriznout zavit.

3.4.2008
Dobarvil jsem prvni vrstvu na spodni strane trupu a kridla.

31.3.2008
Maluju povrchovku. Pouzivam barvy Humbrol na kity. Pokud se barva moc naredi tak se na okrajich rozpiji do struktury hedvabi.

24.3.2008
Trup jsem kompletnr nalakoval, prilepil jsem VOP a SOP k trupu. Kabini jsem Humbrolkou natrel namodro. Cele ero zatim vazi 275g.

20.3.2008
Trup je kompletne potazeny hedvabim, muzu zacit lakovat a pripravovat se na povrchovou upravu (nabarveni).

18.3.2008
Potahl jsem hedvabim zadni oblou cast trupu a kabinu.

17.3.2008
Papir na trupu a kabince jsem lakoval 2x lepicim a 1x zaponovym lakem takze je pripraveno pro potah hedvabim.

15.3.2008
Zalepil jsem zavesy do VOP a SOP. Trup a prekryt kabiny jsem potahl papirem.

11.3.2008
Potahl jsem spodni predni cast trupu balsou, vlepil jsem vyztuhy z 3mm preklizky kolem otvoru pro vkladani aku. Ram kabiny jsem nakonec potahl 1mm balsou, napasovat PET lahev se mi nepodarilo.

9.3.2008
Vlepil jsem kridlo do trupu a pod nim jsem dolepil bocnice trupu. Kormidla jsou nalakovana, kridelka jsem ke kridlu pripevnil zavesy MP-Jet (lepeno Purexem Rapid).

4.3.2008
Potahl jsem hedvabim ocasni plochy a zacal jsem postupne lakovat.

3.3.2008
Kridlo vcetne kridelek jsem potahl hedvabim. To si nejdriv na hladke desce natru skrobovym lepidlem a necham uschnout. Pri lepeni hedvabi papir hodne povolil – a to jsem si myslel jak jsem ho dobre nalakoval! Misty zustaly pod hedvabim na papire varhanky – okolni ploca uschla a papir se uz nestihl napnout. Zda se ale ze az povrch nalakuju a striknu barvou tak to nebude moc znat. Mozna by stalo za to natrit papir zaponem, ten mozna impregnuje nejlip.

24.2.2008
Kridlo i ocasni plochy jsou potazene tenkym papirem a 3x lakovane lepicim lakem s postupnym pridavkem leskleho. V?echno je pripravene na potah hedvabim.

21.2.2008
Kompletne jsem potahl kridlo tenkym papirem.

16.2.2008
Mám potazene SOP, VOP, kridelka a okrajove oblouky kridla. Po vypnuti vodou to vypada docela dobre, jen na potahu okrajovych oblouku jsou jeste nenapnuta mista. Uz zase neni napinaci lak, asi pouziju smes lepiciho a leskleho nebo leskly s Kanagonem.

14.2.2008
Postupne potahuji kormidla a kridelka tenkym papirem.

11.2.2008
Papirem jsem potahl kridelka.

27.1.2008
Dokoncil jsem kompletne kostru kridla (schranky pro serva kridelek, vyztuhy miste loze kridla). Na predni casti trupu jsem uzavrel tuhy potah – oblou cast jsem opaskoval listami. Vse jsem zabrousil, kridlo a kormidla jsem zacal natirat zaponem.

25.1.2008
Dolepil jsem zakonceni kridel, prilepil jsem poloprepazku pro tuhy potah predni casti trupu.

24.1.2008
Zbastlil jsem horní zaoblenou část trupu. Podle plánu to nešlo, vyřešil jsem to víceméně od oka – tři polopřepážky a na ně nalepené podélníky 6×6 jsem zabrousil do tvaru. Asi bude trochu problém s potahováním – plocha je prohnutá v obou směrech. Zároveň jsem dolepil lože křídla do druhé bočnice.

22.1.2008
Polepil jsem spodni zadni cast trupu balsou 1,5 mm, zalepil preklizkove vyztuzeni pro ostruhu. Vyrezal jsem casti bocnic pro zalepeni kridla (kridlo zalepim napevno, pri tehle velikosti era se mi nevyplati se trapit s oddelitelnym kridlem), do jedne bocnice jsem loze kridla zalepil.

20.1.2008
Dolepil jsem druhou bocnici, vyrezal tri prepazky z preklizky (tu motorovou jsem si dal dvakrat, poprve jsem blbe umistil otvory pro pripevneni motoru a vetraci otvory). Bocnice i prepazky jsem dobrousil aby byly schodne a trup jsem slepil.

17.1.2008
Zacal jsem lepit jednu bocnici trupu.

12.1.2008
Opáskoval jsem žebra a zabrousil celý tuhý potah křídla.

8.1.2008
Dolepil jsem potah náběžné části křídla z druhé strany a po 24 hodinách odstranil zátěž. Křídlo zůstalo trochu prohnuté – tak 2 mm ve středu a potah je mezi žebry mírně prosedlý (hlavně mezi krajními žebry). Něco se mi už podařilo odbrousit, při potahování něco ještě srovná pnutí papíru. Na moje cvičné létání to sbad bude stačit…

6.1.2008
Přilepil jsem tuhý potah náběžné části křídla. Mám ale problém. Potah bylo třeba docela dost ohnout kolem náběžky tak jsem zkusil balsu namočit. Přilepil jsem za mokra jednu stranu potahu a nechal několik hodin uschnout. Druhý den jsem našel křídlo prohnuté tak o cca 4mm. Balsa nabobtnala, já jí přilepil a ona pak potvora vyschla a „srazila se“. Zkusil jsem tedy stejným způsobem přilepit potah z druhé strany a doufám že se pnutí navzájem vyrovná. Křídlo nechám pořádně (alespoň 24 hodin) vyschnout a pak se uvidí. Rozhodně příště balsu navlhčím, zatížím a nechám vyschnout, pak až jí budu lepit.

3.1.2008
Přilepil jsem odtokovku a náběžku a zabrousil pásnice a stojiny křídla do tvaru profilu.

1.1.2008
Během volna jsem trochu pokročil – mám hotová žebra a slepený základ kostry křídla. Žebra jsou spojená balsovými lištami 6×6, stojinu z 1mm balsy jsem nalepil z obou stran. Střední pole mezi žebry kam budou ukotvené kolíky pro spojení křídlo-trup jsem stojinu udělal z balsy 3mm a 3mm překližky.

22.12.2007
Mám kompletně hotovou VOP s SOP (kormidla i stabilizátory) včetně přípravy pro osazení pantů a obě křidélka.

16.12.2007
Po dokončení Aviatika se stavba zase trochu rozběhla – dopiloval jsem šablony na žebra a po obvodě je natřel barvou. Z 6mm balsy jsemsi nařezal lišty 6x6mm – z prkénka lehké to šlo na balzořízu výborně. Lišty křídla, hlavní podélníky trupu a lišty VOP, SOP a křidélek ve kterých budou panty jsem nařezal z tvrší 6-ky zrcadélkového řezu. To už ale balzořízem nešlo a tak ke slovu přišlo dlouhé ocelové pravítko a lámací nůž. Lišty se mi nepovedly úplně čtverhrané – v tvrdé balse jsem nů neudržel kolmo a tal jsem musel trochu brousit. Připravil jsem si lišty na kormidla a křidélka a 1mm vrtáčkem skrz šablonu udělal zářezy pro panty. Z kousku lamino desky jsem uřízl úkos 45 stupňů, na něj nalepil kousek smirkového paíru a tímhle přípravkem jsem vybrousil úkosy na hranách kormidel u pantů. Večer jsem ještě stihnul slepit kostru kormidel VOP a SOP a po obvodě zabrousit.

21.10.2007
Vyřízl jsem obě šablony žeber a sešrouboval je – čekají na zabroušení.

16.10.2007
Začínám se stavbou tohohle malého akrobata. Upravuji plánek na pohon elektromotorem. Vytiskl jsem si šablony žeber na samolepku a tu jsem přilepil na dural – teď ještě vyřezat a dopilovat 😉

15.10.2007
S Twiliterem mám za odlétáno 80 startů a přestává my stačit – je to skvělé cvičné éro ale žádný akrobat. Stavba Aviatika se (snad) už taky blíží ke konci – a ani ten určitě nebude mít ambice na nějakou akrobacii.
Při prohlížení volně dostupných plánků na Internetu jsem narazil na 3DPMini od Itala Pierpaola Pastorina z listopadu 2001 [odkaz].
Plán si trochu upravuji pro použití elektromotoru – prodloužil jsem čumák aby vrtule byla tam kde má být, úhel nastavení křídla bude 0 stupňů, žebra budou páskovaná balsou, v přední části trupu bude deska z lehké překližky pro uložení aku a část nad ní bude odnímatelná. Musím taky vyřešit chlazení a tedy kudy bude vstupovat vzduch a hlavně kudy s ním ven.
Na netu se dají najít informace jak tohle éro stavěli jiní:
stránky Michaela z Frankfurtu (fotky a komentář) – [odkaz]
stránky Wolframa Herzoga (fotky ze stavby) – [odkaz]