NewBee


Deník – stavba
Deník – létání


NewBee

akrobat - elektro<br>Plan vysel v casopise RCM Magazin v lednu 2000 pod cislem 1277, autorem je Adrian Paga<br>rozpeti - 1100 mm<br>plocha kridla - 45,71 dm2<br>letova hmotnost vcetne aku: 1500 g
newbee_04.JPG

19.11.2009
Tenhle týden bych na éra radši neměl sahat. Po 3DPMini jsem zrušil při záletu i NewBee. Bylo prakticky ideální počasí – slunečno, jasno, skoro nefoukalo. Odstartoval jsem z posečené louky. Stačila malá korekce směrovkou a trochu přitáhnout a éro stoupalo v pravé široké zatáčce. Kormidla byla dost tupá, ale k řízení stačila. Když jsem se dostal na svojí úroveň stranou od Slunce, měl už jsem nějakou výšku. V tu chvíli jsem ale ztratil představu o tom, v jaké poloze éro je – sice nebylo moc daleko (60m ??), ale zdálo se mi jako jednolitý černý flek. Polohu jsem odhadnul špatně, vlastně jsem sestupné zatáčce jen pomohl. Let skončil docela plochým pádem do oranice vedle louky. Následky byly fatální – celý předek na maděru, trup neopravitelný. Celá spodní část, kterou tvoří vlastně příhradovina, je pryč. Laminátový překryt a domek motoru na padrť. Náběžka křídla proseknutá vrtulí. Ocasní plochy a horní část trupu jsou v pořádku. Zlomená vrtule, vylámané převody v servu směrovky. Ostaní serva, přijímač, regulátor, motor a 4 čl. A123 v pořádku.
Takže co se vlastně stalo??? Stejně jako u 3DPMini jsem přecenil svoje pilotní schopnosti. Zkušený pilot by tohle éro určitě zvládnul, v éru problém (myslím) nebyl.
Poučení? Prostě si musím vybírat éra odpovídající tomu, jak umím létat – tedy něco většího, pomalejšího, stabilního – motorizovaný větroň, historik, parasol…

17.11.2009
Hotovo! Konečně jsem tohle éro dodělal (tedy zbývá maličkost – uchycení kablíku od reglu aby necestoval v trupu). Letová hmotnost s 4xA123 je 1500g – plošné zatížení tedy vychází cca 33g/dm2. Těžiště vychází v místě nosníku křídla a posouváním aku se dá měnit. Po havárce 3DPMini se mi teď do záletu moc nechce. Výchylky jsem nastavil radši menší a na všech kormidlech mám 50% expo. Takže až počasí dovolí tak budu nejdřív fotit a pak přijde zálet. Letová hmotnost s 4x A123 vychází 1500g.

15.11.2009
Konecne je seznam toho co zbyva udelat vyrazne kratsi nez seznam toho, co jsem uz udelal. Okraje kokpitu a operadlo jsem olemoval kuzi na ktere jsem reznou niti naznacil prositi. Osadil jsem vsechny 4 serva HS-81. Nainstaloval jsem tahla k VOP a pripravil tahla pro smerovku a kridelka (ale chybi mi vidlicky, musim dokoupit). Je namontovany motor a regulator, prekryt motoru je na miste. Takze – dokoncit tahla, osadit prijimac a vyvest antenu, vyresit prichyceni aku – a muze se jit na zalet!

12.11.2009
Nastrikal jsem SOP – 13 cerveno-bilych vodorovnych pruhu a cerveny znak na levou stranu krytu motoru. Maskovaci folie Oratrim opet nezklamala – s vysledkam jsem vcelku spokojeny.

9.11.2009
Zalepil jsem zavesy kridelek. Vyrizl jsem znak na motorovy kryt a stetcem jsem p?es tuhle sablonu cca 4x natrel cervenou barvu – poprve neredenoun pak redeni cca 1:1.

8.11.2009
Strikal jsem modrou. Prechody jsem zamaskoval prouzky narezanymi z maskovaci folie Oramask 810 – a je to parade. Pred strikanim barvou jsem prechody prestrikl nitrolakem. Modrou jsem strikal ve 4 vrstvach abych schoval zlute nepravidelne plochy ktere vznikly pri strikani kridla a kormidel. Po sloupnuti maskovaci folie se ukazaly skoro perfektni prechody s ostrou hranou – barva trochu podtekla na jedinem miste.

5.11.2009
Pokracuji ve strikani. Na kridlo, VOP a stabilizator padly skoro cele 2 lahvicky po zlute 10 ml. Zluta skutecne moc nekreje. Vysledek neni uplne takovy jako bych si predstavoval – chtelo by to asi jeste dalsi vrstvu ale do toho se mi nechce (nehlede na cenu barvy). Modrou jsem striknul motorovy kryt a prekryt horni casti trupu. S krytim je to trochu lepsi nez u zlute. Pri strhavani maskovaci pasky se mi nejak povedlo strhnout i kus hedvabi na smerovce. Papir pod nim zustal neposkozeny takze jsem hedvabi lakem prilepil zpatky. Pridam jeste nejakou vrstvu a prebrousim. Starost mi dela cim budu maskovat prechody mezi barvami. Paska kterou jsem koupil se neosvedcila – podteka. Asi zkusim koupit originalni maskovaci folii od 3M a uvidi se. Pred barvou asi radsi prechody pretru pres pasku lakem aby zatekl tam kde paska uplne neprilehla.

2.11.2009
Z hlinikoveho plechu jsem udelal imitaci zaluzii do motoroveho krytu.

1.11.2009
Odhodlal jsem se ke strikani. Vycistil jsem na to svoji starickou jednocinou pistolku. Na nastrik jsem vybral akrylove barvy Tamiya – a asi jsem udelal dobre. Kridlo, VOP a kylovka budou zlute – na prvni vrstvu jsem spotreboval celou 10 ml lahvicku (redim originalnim redidlem 1:1). S touto barvou pistole strika docela obstojne, jsem zvedavy jestli bude stacit jeste jedna nebo dve vrstvy.

30.10.2009
Do motoroveho krytu jsem udelal kulaty vyrez pro unasec vrtule.

28.10.2009
Dokoncil jsem 4 nater lesklym lakem. Koncove oblouky kridla se pnutim potahu jakoby vmackly do prostoru pro kridelka a ta o ne drhnou. Vyresil jsem to propilovanim der pro zavesy a posunem kridelek o cca 2 mm blize k trupu. Ted musim koupit Purex a zalepit panty, pak muzu strikat.

24.10.2009
Dokoncil jsem potah hedvabim a zacal jsem lakovat lesklym lakem – predpokladam tak 4 vrstvy. Koupil jsem Purisol a udelal jsem kompletni ocistu strikaci pistolky. Jeste to s ni zkusim a kdyz to nepujde koupim asi pistolku z HC.

20.10.2009
Pokracuju v potahovani trupu.

18.10.2009
Kridla jsou potazena hedvabim, zacal jsem s trupem. Laminat jsem vytmelil polyesterovym dvouslozkovym tmelem, nasledovalo intenzivni brouseni. Vybrouseny povrch jsem striknul plnicem ve spreji a brousil pod vodou papirem zrnitosti 600. Plnic ve spreji ma jednu blbou vlastnost – nechce se mu do drobnych direk ktere by mel prave vyplnit. Musel jsem mu pomoci stetcem. Po cca 3 vrstvach a brouseni vypada povrch motoroveho krytu obstojne, nektere dirky se mi ale stejne nepodarilo zaplnit. Myslim, ze to uz takhle necham.

15.10.2009
Potreti a naposledy jsem lakoval papirovy potah – tentokrat pouze tam kde neni papir prilepeny na tuhy potah. Zacal jsem potahovat hedvabim, zatim mam jeden koncovy oblouk z jedne strany. Papir pod hedvabim povolil ale protoze jsem hedvabi nijak nenapinal tak se papiru drzelo a po uschnuti to vypada OK. Brousim laminatovy prekryt. V jednom miste se zase objevila dirka – zalepil jsem vterinakem. Ted musim koupit nejaky tmel a dokoncit definitivne povrch.

8.10.2009
Do laminatoveho krytu jsem vlevil po celem obvodu 5 mm od kraje vyztuz(prepazku) z topolove preklizky. Lepil jsem vterinakem. Na cely kryt jsem pridal 2-3 vrstvy tkaniny 80g, spotreboval jsem 9+4,5 ml pryskyrice. Po vytvrzeni se kryt jevi jako vyrazne tuzsi. Mozna bude problem s brousenim protoze se preci jen v plose snadno deformuje a tak hrozi ze nekde probrousim. Prepazku asi jeste taky olaminuju spolu s volnou hranou krytu abych ji zpevnil.

6.10.2009
Pokracoval jsem v brouseni prekrytu. Zkusil jsem ho dostat z kopyta – a tady jsem narazil. Volba lepici pasky jako separatoru byla uplne spatna – pryskyrice pasku naleptala a prilepila k laminatu. Puvodni predstavu ze kopyto zachranim jsem rychle opustil a nezbylo mi nez cele kopyto po kouscich z laminatu vydolovat. Nakonec lepenka a papir zustavaly na laminatu a ven sli jen kusy polystyrenu. Po uspesnem vylamani kopyta jsem zacal cistit vnitrek laminatoveho krytu – hruby smirek, synteticke redidlo a benzin. Nepodarilo se mi odstranit vsechnu izolepu ale alespon uz prekryt zevnitr nelepi. Diky brouseni se v prekrytu objevily asi dve mensi dirky. Celkove je prekryt velmi mekky – musim pridat jeste aspon 3 vrstvy 80g tkaniny. Do prekrytu vlepim cca 5 mm od zadniho okraje ramecek z topolove preklizky ktery pomuze drzet tvar a za ktery mozna pujde prekryt k trupu i prichytit. Pokud se podari ramecek vlepit a nalaminovat tri dalsi vrstvy tak bude prekryt (snad) pouzitelny. Obrousil jsem komplet cele ero takze je pripravene na druhou vrstvu laku.

5.10.2009
Vecer jsem stihnul akorat zacit brousit laminatovy prekryt motoru. Je to hnusna prace, zlaty balzovy piliny. Zda se ze budu muset prekryt vytmelit a pak dat jeste tak 2 vrstvy tkaniny.

4.10.2009
Ero je kompletne potazene papirem a 1x nalakovane smesi leskleho a lepicijo laku. Laminoval jsem motorovy kryt. Zaim jsou na nem 3 vrstvy tkaniny 80-tky. Na prosyceni jsem spotreboval presne 10 pryskyrice + 5 ml tuzidla. Prace s LM 285 je vyrazne prijemnejsi a jednodussi nez s Epoxy 1200. Z nejakych svorniku prumer 5 mm jsem udelal osy kol, podarilo se mi do nich navrtat napric diry pro zavlacky a cele jsem to vzdy dvemi maticemi pritahl k duralovemu podvozku.

28.9.2009
Kopyto na motory kryt je pripravene – vybrousene, 2 vrstvy barvy, zase brouseni, … Zacal jsem potahovat – zatim mam koncove oblouky a cele kridlo shora.

24.9.2009
Pokracuju v kasirovani, uz mam 3 vrstvy. Zacal jsem potahovat.

22.9.2009
Dokoncil jsem zaklad kopyta pro motorovy prekryt. Na vybrouseny polystyren jsem zacal kasirovat novinovy papir (lepim Herkulesem). Prvni vrstva do rana proschla takze jsem ji stacil jeste trochu vybrousit. Bude to chtit tak 4-5 vrstev a hodne brousit. Konecne jsem prilepil smerovku! Kostra je tim pripravena k potazeni papirem a hedvabim a lakovani.

20.9.2009
Konecne jsem se dokopal k praci na motorovem prekrytu. Vyrabim kopyto – je to sololitova kostra vyplnena blokama nejakeho polystyrenu.

13.9.2009
Celá kostra má za sebou 3x nátěr lesklým lakem. Ještě jednou přebrousit a můžu potahovat.

6.9.2009
Zbastlil jsem prekryt trupu – jeste musim doresit jeho zajisteni. Dolepil jsem a dobrousil blok prechodu mezi trupem a SOP. Konecne je toho co mi zbyva snad mene nez toho co jsem uz udelal…

30.8.2009
Udelal jsem sachty pro serva kridelek, kostru zadni nastavby trupu a zacinam se morit s prednim prekrytem trupu – ten musi byt snadno odendavaci kvuli baterkam a jeste v nem musi byt kanal na odvod tepleho vzduchu …

27.8.2009
K trupu jsem prilepil obe pulky kridla – spojku jsem lepil Purexem, samotne korenove zebro k bocnicim Herkulesem. Zda se mi ze jsem se docela trefil – uhle nabehu 0 stupnu, vzepeti 0 stupnu, zadne zkrouceni.

21.8.2009
Postupuji velmi pomalu – kormidla jsem potáhl hedvábím a nalakoval. Vlepil jsem panty do VOP a zalepil ji do trupu. Náhon VOP jsem nakonec vyřešil troch nestandardně. Nejdříve jsem zkusil lanovody ale protože vedení duše v trubce lanovodu bylo hodně krátké duše se prohýbala. Nakonec jsem duši navlékl do hliníkové trubky 3/2 a tak vlastně vyrobil docela pevné a lehké táhlo. Původní předpoklad náhonu křidélek jedním servem a lanovody asi taky změním – do každé poloviny křídla udělám schránku na jedno servo a krátkým táhlem budu nahánět křidélko. V náhonu směrovky zatím nemám jasno – předpokládal jsem lanovod ale asi by musel být dost prohnutý takže nakonec možná skončím u serva na boku trupu a náhonem krátkým pevným táhlem. To se ale ukáže až udělám nástavbu trupu v zadní části a kýlovku se směrovkou definitivně přilepím k trupu. Ach jo …

25.6.2009
Vsechna kormidla jsou potazena papirem, lakovano 2x napinaci, 2x leskly. Jednu stranu kridelek jsem potahl hedvabim – tentokrat jsem ho dopredu neupravoval skrobovym lepidlem ale primo jsem ho jemnym stetcem „pripatlaval“ na papir. Slo to sice pomalu ale velmi dobre – hedvami se nekrabati, papir se nevlni.

16.6.2009
Pooomaličku postupuji – dal jsem se do potahování ocasních ploch abych do nich mohl zalepit hliníkové ovládací páky a osadit lanovody. Zbývají mi samé dvě věci do kterých se mi nechce – udělat nějak kryt motoru a „bačkory“ na podvozek. Nemůžu se rozhodnout jestli mám zkusit udělat kopyta a tyhle díly laminovat nebo jestli je udělat klasicky ze dřeva. Pak už „jen“ dokončit hřet trupu a jeho odnímatelnou přední část, potah a nějaké drobnosti a bude to. Jo a nabarvit …

24.5.2009
Dolepil jsem tuhy potah nabezne casti kridla a nahrubo vybrousil tvar nabezky.

21.5.2009
Zacal jsem lepit tuhy potah nabezne casti kridal.

17.5.2009
Dolepil jsem VOP, na křídle jsem dokončil odtokovku.

15.5.2009
Mam slepenou hrubou kostru obou kridel a vlepene stojiny. Slepil jsem zadni cast trupu – nakonec jsem u posledni prepazky bocnice a podelniky nariznul, nalomil a zalepil. Pri narezavani se na jedne bocnici velmi mekka balza vydrolila takze budu muset tmelit.

10.5.2009
Přes prodloužený víkend jsem se stavbou trochu pokročil – mám udělané oba koncové oblouky křídla i lamelované části VOP, kompletně jsem slepil SOP, dolepil jsem lože serv a lože aku v přední části trupu, slepil jsem hrubou kostru jedné půlky křídla. Mám problém se zadní částí trupu – pokud bych trup na konci stáhnul k sobě tak v bočnicích bude velké pnutí. Mám dvě možnosti – buď na konci mezi bočnice vlepit blok balzy a nechat trup širší nebo bočnice za poslední přepážkou naříznout a nalomit – tím bych je dostal k sobě ale tvar trupu se pak bude v jednom místě lomit místo plynulého sužování. Takže ještě nevím …

3.5.2009
Na predku trupu jsem dolepil vyztuhy pro podvozek. Mam hotovy jeden koncovy oblouk kridla, na druhy prosychaji pasky v sablone. Slepil jsem odtokovou cast SOP ze segmentu a pripravil sablonu na lamelovani VOP. Lepim listy s pantama pro VOP a SOP.

28.4.2009
Mezi bocnice jsem vlepil prepazky a tak trup dostal tvar. Vyriznul jsem sablonu na lamelovani koncovych oblouku kridla, narezal jsem lamely z 1 mm balzy, namocil je a ted schnou na sablone.

23.4.2009
Dokoncil jsem trupove prepazky, udelal dve pevne casti bocnic a k jedne dolepil spodni tvarovanou cast z list.

19.4.2009
Dokončil jsem motorovou přepážku včetně lože pro motor a řežu a piluju další přepážky.

16.4.2009
Slepil jsem kridelka, vyrezal motorovou prepazku – vsechno mi jde hrozne pomalu ;-((. Listy, ve kterych budou panty, lepim z pasku balzy 2,5 + 1 + 2,5 mm – v te prostredni milimetrove vrstve nechavam diry. Takto slepene nosniky jsou sice o neco tezsi, ale panty do nich pasuji presne, jsou pevnejsi a zatim to vypada, ze nebudou mit snahu se kroutit.

5.4.2009
Dodělal jsem žebra. V šabloně jsem do nich ještě zubatou trubkou vypiloval odlehčovací otvory a vše přebrousil.

28.3.2009
Odstartoval jsem stavbu – a jako skoro vždy šablonama na žebra. Vytisknout na samolepku, přilepit na plech, vyříznou, zapilovat, svrtat, dobrousit a udělat zářezy pro žebra a náběžku, po obvodu nabarvit. Připravil jsem si šablonu, podle které budu trubkou průměr 18 mm s vypilovanými zoubky vrtat do žeber odlehčení. Nařezal jsem si lišty z 6 mm balzy, na prkénko s nalepeným smirkem jsem zespodu přilepil dvě smrkové lišty 6 mm a tímhle přípravkem jsem lišty dobrousil. Povedly se mi pěkně čtvercové.

27.3.2009
Už když jsem dokončoval Buzzarda, začal jsem přemýšlet, co dál. Nápady jsem měl různé, od motorizovaného větroně (mám doma plánek na Oriona, uvažoval jsem o něm – a dokonce ho začal i stavět – už kdysi hodně dávno) přes nějakého dvojplošníka (začal jsem schánět podklady na Sopwith Pupa), prohlížel jsem plánky na různé sportovní modely připomínající éra z meziválečného období až po moje oblíbence (třeba Aeronca Colegiate, Nebeská Blecha nebo Pietenpol Air Camper). To se míchalo s chutí postavit lépe a hezčeji mé současné 3DPMini. Pořád jsem se ale nemohl rozhodnout, čekal jsem jak dopadne zálet Buzzarda.
Prvních pár letů s Buzzardem mi ukázalo několik věcí:
a) je to příliš velké – za domem se s Buzzardem létat nedá (nebo jsem k tomu zatím aspoň nesebral odvahu)
b) s Buzzardem nemá cenu létat, když víc fouká, je to éro víceméně do klidu a ideální polítání s ním bude až to bude nosit
c) A123 aku jsou asi ta správná cesta – poměr cena/výkon/životnost mluví v jejich prospěch. Větší váha od určité velikosti éra není zásadní problém.
Mezi modely a éra, které se mi líbí, patří i Lazy Bee. Na plans.aerofred.com jsem našel plánek v PDF. Zároveň s ním jsem narazil i na Speedy Bee – podobná konstrukce jako Lazy ale s ambicemi akrobata. Už bylo skoro rozhodnuto, ale nakonec jsem narazil na plán NewBee – a to rozhodlo. Plán vyšel v časopise RCM Magazin v lednu 2000 pod číslem 1277, autorem je Adrian Paga. V QCadu jsem začal plán překreslovat s tím, že rozpětí bude 110 cm – tedy o něco více než má 3DP (informace o rozměrech na plánu chybí).
Až při dalším hledání jsem narazil na stránky autora plánu (www.adrianpage.com), kde nabízí i stavebnici a kde jsou podrobnější data. Pro variantu s rozpětím 100 cm doporučuje 250-ti watový pohon, já použiji 350 watů pro rozpětí 110 cm. Na stránkách je i galerie už postavených modelů. Nejvíc mne potěšilo tvrzení autora, že „This little plane really shines in windy conditions when other planes would be grounded“ – „Tohle malé letadlo opravdu září ve větrném počasí když ostatní musejí zůstat na zemi“.
Takže – hurá na to.