Mini Titan E325 SE


Deník – létání



21.03.2014
Nakonec jsem se rozhodl s vrtulníky skončit. Tenhle MT je prodaný, teď ještě prodat i druhý mixér.

08.09.2013
Zase jsem se trochu rozlétal, když zrovna nefoukalo tak to bylo docela příjemné polétání. Létám osmičky v obou směrech a ani se u toho moc nebojím. Na nic dalšího si ale 08.09.2013

29.08.2013
Problém s pohybem kompenzátoru po hlavní ose se podařilo odstranit důsledným očištěním jak osy tak pouzdra kompenzátoru lihem. Teď už zase vše chodí pěkně plynule. Zároveň jsem dřevěné listy nahradil nějakými lamináty z HK.

29.08.2013
Po skoro 2 měsících jsem se odhodlal vytáhnout MiniTitana. Počasí OK, zavisel jsem a udělal nějaké opatrné osmičky. Zjistil jsem ale problém – pohyb kompenzátoru po hlavní ose je doprovázený vrzáním a je vidět, že jde ztuha. Takže rozebrat a zjistit kde je problém …

22.06.2013
Dočkal jsem se a posekali mi mojí letovou loučku. Vyrazil jsem provětrat vrtulník. Krásné počasí, klidno, horko. První let – vše OK. Druhý let – po pár desítkách sekund zaváhání, „zatuhnutí“ a už je vrťas na zemi. Škody – podvozek, listy, ocasní trubka, obě osy, možná ještě něco až to rozeberu …

25.04.2013
Pěkné letové odpoledne – díky novým baterkám jsem dal 5 letů. Trochu foukalo ale ani to moc nevadilo.

24.04.2013
Letová sezóna začala díky počasí až dost pozdě – trochu víc létat jsem začal až koncem dubna. Koupil jsem dvě nové LiPolky Zippy Flightmax 2450 mAh 30C. Trochu jsem se netrefil s jejich rozměry (137x45x17 mm), vejdou se tak-tak. Naletoval jsem konektory a zítra by mohly jít do vzduchu.

20.01.2013
Sice vůbec nelítám (počasí nedovolí) ale využil jsem alespoň slevy na helikraft.com a objednal jsem si zásobu základních dílů – obě hřídele a obě ozubená kola. Úspora peněz oproti nákup v Čechách je poměrně zajímavá …

26.11.2012
Během dalších letů jsem těžiště posunul tam, kam patří – tedy na hlavní osu. Helina najednou lítá úplně jinak a let si užívám. Takže zase jedna osobně ověřená zkušenost …

19.11.2012
Počasí v posledních dnech není nim moc – ale včera (v neděli) se konečně trochu roztáhlo a přestalo foukat. Stihnul jsem (s jednou baterkou) 4x nabít a udělat 4 lety. Během nich jsem posouval baterku směrem k hlavní ose protože mi nesedělo těžiště. Přestože bylo před hlavní osou tak helina měla snahu couvat. Baterku jsem posouval postupně – letový projev (hlavně v piruetách) byl lepší, snaha couvat se nehoršila ale spíš lepšila. Těžiště ještě pořád není úplně na ose, při dalším pěkném dnu budu pokračovat.

30.09.2012
Problémy s vibracemi jsem zkusil řešit změnou otáček. Pro druhý letový režim jsem nastavil křivku 100-85-100 a šel zkusit let. Výrazné vibrace při bočních přesunech zmizely, ale není to pořád ono. Při druhé baterce jsem málem havaroval – gyro přestalo gyrovat, vrtulník se začal pomalu otáčet kolem svislé osy a jen tak-tak jsem přistál. Při důkladné kontrole jsem našel prasklý plastový díl dolní páky mixéru v místě průchodu spojovacího šroubku. Takže jsem se rozhodl raději celou hlavu rozebrat a překontrolovat. Zkousil jsem rozebrat i grypy. Ložiska jsou nalisovaná dost natuho a rozborka byl docela problém. Navíc radiální ložiska byly namazané nějakou poměrně hustou, částečně zatuhlou hmotou. Všem jsem vyčistil, sestavil, seřídil táhla, padla a listy podle měrek. Po roztočení ale neseděla stopa listů, musel jsem jí dorovnat táhly ke gripům. Výsledek – vibrace zmizely. Zkusil jsem i přepnout na druhý plyn. Zvuk vrtulníku se mi ale vůbec nelíbí, navíc bych asi musel něco udělat i s křivkou kolektivu, poloha páky pro vis se posunula dost směrem dolů. Zůstanu radši u nižších otáček. Ještě asi zkusím vyměnit HC listy za bíle laminátové MS Composit (i když mne trochu zklamaly).

24.09.2012
Při visu na zahradě to vypadalo dobře ale při letu na poli ti už taková sláva nebyla – zase vibrace a zase takové zvláštní: nejvíc se podvozek rozkmitá při pohybu bokem (hlavně při jeho začátku) a při přitažení v zatáčce. Navíc se míra vibrací během letu liší… Zkusím vyměnit hlavní hřídel.

22.09.2012
MiniTitan je opravený, dneska už pokusně zavisel na zahradě kvůli srovnání stopy listů. Zase jsem nasadil bílé lamináty od MS Composit. Vždy po nějakém servisu se mi zdá vrtulník poslušnější a přsnější – a to jsem vlastně skoro nic neměnil a nenastavoval. Možná je to jen dojem vyvolaný radostí z toho, že to zase letí …

20.09.2012
Při rozborce pacienta jsem objevil další problémy. Tak především odešel regulátor, tedy BEC funguje, ale motor se netočí (motor a Rx jsou v pořádku, ověřeno druhým reglem). Zároveň jsou očesané zuby na obou kolech a spodní ložisko hlavní hřídele má promáčklý krycí plech (to ale s největší pravděpodobností není způsobené pádem – asi výrobní vada které jsem si nevšiml při montáži). Ach jo, to zas bude peněz …

19.09.2012
Při 88. letu jsem se potkal se zemí… U domu mi posekali pole s kukuřicí a to mne vylákalo jít si zalétat. Nejdřív jsem absolvoval tři lety v poměrně silném větru – bez problémů. Vrátil jsem se nabít baterky. Na pole jsem šel zase večer – už za skoro úplného klidu, v ideálním počasí. Odlétal jsem skoro celou první baterku, zkoušel jsem souvraty na obě strany a let se mi líbil. Těsně před koncem letu jsem se podíval na rádio kolik zbývá času – a už to bylo! Při chvilce nepozornosti jsem asi ubral trochu kolektiv a helina se potkala se zbytkem stonku kukuřice. Kupodivu byl pád docela kultivovaný – na podvozek a bez zoufalého plácání se po zemi. Zatím jsem přišel jen na ohnutou spojovací tyč pádel a vytažené očko na táhlu ke gripu. Zdá se, že čínské listy vydržely bez škrábnutí. Otázka je, co příčná a hlavní hřídel, ale to se uvidí až při rozborce a po roztočení. Zatím leží pacient na stole.

29.07.2012
Na helině se projevovaly stále silnější vibrace – bylo vidět zřetelné chvění podvozku. Zkusil jsem sundat listy – v ruce se mi zdálo bez nich všechno v pořádku. Zkusil jsem tedy nahradit bílé lamonátové listy MS Composit no-name listama (laminát) z HC. Přišlo překvapení, vibrace zmizely. Ještě větší překvapení ale byl letový projev s tímto listím. Vrtulník se jakoby zpřesnil. Při posledních letech jsem měl problém se při přistání trefit na kus sololitu co mám položený v trávě pro přistávání, v zatáčkách mi ujížděl ocas a nedařilo se mi držet letovou hladinu – najednou je to všechno pryč. Je to zatím poznatek ze dvou letů, doufám že se tento dojem potvrdí i v dalších.

22.07.2012
Štvaly mne vůle na hlavě způsobené malým průměrem tlumících gum. Zkusil jsem koupit nové balení – a naštěstí v něm byly „ty správné“. Po výměně vůle zmizely. Zároveň jsem předělal vložky do grypů – originální se mi moc nezamlouvají, zdá se mi že se v nich listy jakoby zakusují. Vyseknul jsem 4x kulatou vložku z plastové modelovací podložky a dal vždy jednu pod a jednu nad list. Teď je možné listy pěkně seřídit. Nicméně vibrace na podvozku jsou za letu stále vidět – liší se ale (překvapivě) podle použité baterky …

Také jsem pořídíl nový akumulátor – ZIPPY Flightmax 2200mAh 3S1P 45C. Baterka přišla nabitá na cca 50%, články přesně stejné napětí. Zatím má za sebou cca 3 cykly. Oproti stávajícím aku se mi subjektivně zdá, že motor má vyšší otáčky. Současné aku už (po cca 150 cyklech) začínají vadnout. Poslední fáze nabíjení trvá dlouho, napětí článků po letu se začíná rozcházet a aku jsou dost teplé. Párkrát se stalo, že CellPro spustilo nabíjení v bezpečnostním režimu – po odpojení a opětovném připojení se ale nabíjení rozběhlo normálně.

11.05.2012
Cvičný kříž jsem udělal z uhlíkové trubky průměru 6 mm rozdělené na dvě půlky, na konce tyček jsem navlékl provrtané polystyrenové koule.
První pokusy probíhaly v garáži. Hned při prvním roztočení se investice do trubky na kříž vyplatila – ačkoliv jsem vše kontroloval tak mi gyro šlo na opačnou stranu – takže se helina na kříži točila jak káča. Bez něj by to asi nedopadlo dobře. Takže přepnout smysl výchylek gyra a další pokus. Teď už to bylo lepší – jen ocas utíkal na stranu. Asi na třikrát jsem posouval servo vrtulky po ocasní trubce – chci mít nastavení správně mechanicky, žádný trim na rádiu. Nastavit ocas se mi podařilo tak na 99 %, v normal módu přeci jen pořád trošičku točí na jednu stranu. Po přepnutí do HH módu ale drží, jen trošičku kmitá takže ubírám zisk na rádiu na cca 50%. Přesouvám se na zahradu, zkouším viset, pomalé otáčky a přesuny. Gyro drží dobře, při prudším přidání či ubrání kolektivu se chová líp než GP780. Sundavám kříž, zase vis, přesuny. Helina se zelenými (lehčími) pádly a jen s klasickým podvozkem (bez plováků které mám na prvním MT) je čipernější a mnohem rychleji reaguje. Ještě nastavuji střední bod křivky kolektivu ze 75% na 70% abych měl vis někde kolem středu dráhy kniplu. Pro dnešek stačí, další pokusy až na louce – na větším prostoru a ve větší výšce.

06.05.2012
Prakticky jsem dokončil stavbu. Problém byl s délkou táhel mezi pákami stabilizátoru a kompenzátoru – ve skutečnosti musí být cca o 2 mm delší než je uvedeno v návodu (pokud mají být páky vodorovně). Udělal jsem napěťový dělič pro telemetrii a připojil ho k aku a přijímači. Stopa listů při nulovém náběhu nesedí o cca 2 mm – uvidím, jak to bude vypadat ve vzduchu případně bude třeba doladit. Problém je, že pro správné nastavení potřebuji prodloužit táhlo o 1/2 otáčky a tedy nasadit koncovku na kuličku obráceně. Podle odpovědí na můj dotaz na RCManii to tak pár lidí dělá a nemají problém s padáním táhel. Po roztočení s listy (bílé lamináty MS Composit) se zdá, že vibrace jsou v normě. Pro první vis a ladění gyra ale musím udělat cvičný kříž – bez něj si netroufnu.

26.04.2012
Nastavil jsem regulátor – zatím v režimu bez governoru a zkusil roztočit (zatím bez připojené ocasní části). Rozběh je pěkně plynulý, na draku je cítit jemné chvění. Po osazení ocasní trubky (zatím bez vrtulky) je stav podobný – jemné chvění je nejvíce cítit právě na ocasní trubce. Po osazení vrtulky (nejdříve bez listů, pak s listy) se nic neměmí. Listy vrtulky jsem zkoušel vyvažovat, ale nebylo co.
Nejproblematičtější část – kudy a jak vést kablíky od serv – řeším omotáním kablíků plastovými spirálami které pomocí plastových vázacích pásků přitahuji na rám. Přilepil jsem gyro GY-401 (použil jsem podložku od Alignu). Osadil jsem ocasní servo – do držáků jsem navrtal do středu novou díru (SAVOX SH-0262 MG má jen jednu díru v patce). servo je při pohledu od vrulky VLEVO – na rozdíl od plánu. Původní umístění vpravo mne na prvním MT při úplných začátcích stálo převody a několik krabiček, servo je tam moc „na ráně“ v případě havárie – snadno ho trefí list. Vlevo je schované za trubkou. Oříšek bude kam stočit a schovat velmi dlouhé kablíky od gyra.

25.04.2012
Další postřehy ze stavby:
– správné osazení hlavní osy: podle návodu má být horní stavěcí kroužek ve vzdálenoosti 70 mm od spodního konce osy. Při tomto nastavení ale proti sobě nesedí ozubené kolo autorotace a ozubené kolo náhonu vrtulky. Správné výškové nastavení je třeba doladit podle skutečnosti a stavěcí kroužek podle toho posunout.
– kámen vrtulky: pro odstranění axiálních vůlí v unašečích vrtulky je třeba kámen na obou stranách zkrátit (obrousit)

22.04.2012
Pokračuji ve šroubkování a nacházím další (někdy méně, někdy více závažné) problémy:
– Při osazování držáku baterie mi scházely 2ks samořezných šroubů M2x6.
– Po osazení gripů na kámen hlavy byla mezi unašeči a tlumícími gumami vůle, která umožňovala axiální pohyb o cca 0,5 mm. Mezi tlumící gumy a kroužek u gripu jsem přidal na každou stranu 2 kusy tenkých podložek, které mají sloužit pro „přitvrzení“ tlumicích gum. Stejný problém jsem měl u kovové hlavy na prvním MT – tam jsem to vyřešil použitím původních gum z plastového kamene – ty jsou větší a vůle nevznikají.
– Při kompletaci ovládací páky smykátka mi scházel šroubek M2x6.
– Při osazení dvojité spojky (Double Join Lever) je v návodu špatně očíslován použitý šroub pro spojení mezi spojkou a domkem vrtulky.
– Při osazení ovládácí páky smykátka na dvojitou spojku je použit šroub M2x16 – ten ale drží v závitu svým koncem tak za cca 1 mm – použil jsem delší.
– Ve stejném místě se má použít na každé straně dvojité páky po 1 ks podložky o tloušťce 0,5 mm. Tato sestava ale vykazovala velkou axiální vůli, přidal jsem ještě jednu tenčí podložku na horní stranu.

Toť zatím vše, Thunder Tiger by ale výstupní kontrole mohl věnovat více péče ;-(

16.04.2012
Druhou stavebnici MiniTitana (tentokrát hned ve versi SE – tedy s kovovými díly) jsem měl už chvíli na stole ale až dneska jsem jí otevřel a dal se do stavby. Bohužel, daleko jsem se nedostal. První problém – vůle mixovacích pák na náboji stabilizátoru: páky jsou vypouzdřené vložkami, na jedné páce ale byla vložka příliš dlouhá a páka se po ní axiálně pohybovala (výrazně víc než na druhé páce). Do kousku překližky jsem navrtal díru průměr 3 mm, do ní zasunul vložku a na jemném smirkovém papíře brousil. Podařilo se mi vložky obrousit tak, že vůle jsou na obou pákách přibližně stejné a menší než před úpravou. Druhý problém – neřešitelný: páka stabiliízátoru (je navlečená na stabilizační tyči – flybaru) je složená ze 2 kusů. Část s kuličkou (sloupek) se šroubuje do základu páky. Na jednom sloupku ale NENÍ VYŘÍZNUTÝ ZÁVIT – takže reklamace … Ach jo.