Sloup – stolní model francouzké rybářské lodi

Sloup

neplovoucí model francouzké rybářské lodě
IMG-20130901-00208.jpg

01.09.2013
Sloup je hotový, teď už jen rozmýšlím jak udělat stojánek.

25.08.2013
Dokončil jsem kosatku, obě plachty jsou na stěžni. Obtisky po přelakování leským syntetickým lakem Humbrol vypadají dobře. Dodělávám uchycení lanoví na trupu a vymýšlím stojánek.

30.07.2013
Po kouskách pokračuji se stavbou. Mám hotový stěžeň i ráhna, natažené pevné i pohyblivé lanoví a ušitou hlavní plachtu kterou teď osazuji na loď. Připravuji obtisky na trup a budu šít kosatku. Tím bude Sloup skoro hotový a snad se vzhledově aspoň trochu přiblíží skutečné bretaňské loďce Bergere de Domremy kterou jsem si vybral jako předlohu pro celkový vzhled.

05.05.2013
Trup nad čarou ponoru jsem natřel černou lesklou Humbrolkou. Docela jsem se natrápil s kladkami pro boční stěhy stěžně – mosazný drát ze stavebnice se mi zdál moc tlustý, použil jsem tenčí. Celé jsem to pak natřel namodro.

25.04.2013
Naohýbal a vybrousil jsaem kormidelní páku. Udělal jsem průchod pro kormidelní páku do zrcadla.

23.04.2013
Dokompletoval jsem kování kormidla – závěs na kormidelním listu (ten nejblíž k jeho horní části) potřeboval trochu podložit aby se dorovnaly nepřesnosti. Kormidlo už má finální podobu včetně čepů. Na jednu stranu nechodí úplně volně, závěsy se trochu kříží.

21.04.2013
Takže kormidlo jsem musel udělat znovu – po polepení bylo příliš tlusté a vypadalo to divně. Kormidlo je teda hotové včetně kování pro jeho zavěšení na záď lodi.

15.04.2013
Připravuji oděrné lišty. Kormidlo jsem polepil lištami, obrousil a nalakoval.

09.04.2013
Další detaily a jejich nátěr modrou barvou.

07.04.2013
Oplaňkoval jsem přední palubu a přidal nějaké další detaily.

02.04.2013
Doplnil jsem horní hranu bortu (ze tří lamel nařezaných ze širší lišty), vepředu jsem na tuto hranu nalepil vlnolamy. Na střední palubu jsem nalepil lišty (oproti stavebnici jsou zúžené a jinak dělené – aby více odpovídaly vybrané předloze). Připravil jsem přední lavici která navazuje na přední palubu a je na ní kování pro uchycení stěžně. Vše jsem nalakoval matným bezbarvým lakem.

27.03.2013
Po krátké přestávce pomalu pokračuji. Zkusil jsem nátěr vnitřních částí modrou lesklou syntetickou Humbrolkou (napřed lakováno nitrolakem a jemně broušeno). Na falešná žebra jsem nalepil vnitřní lať pod horním okrajem bortu.

06.03.2013
Vnitřní podélné lišty jsou nalepené, oplaňkovaná zadní paluba a začínám lepit falešná žebra nad vnitřní podélnou lať.

28.02.2013
Dodělal jsem vnitřní plaňkování i na druhém boku a vybrousil a naohýbal příslušnou vnitřní lať.

27.02.2013
Nalepil jsem falešná žebra na borty (pod úroveň podélné latě) a přes ně vnitřní obšívku (nebo jak se to všechno vlastně jmenuje …).

20.02.2013
Nalepil jsem plaňkování přepážek před pod přední a zadní palubou a z masivu 2×5 mm jsem ohnul lištu která bude nalepena na vnitřní straně bortu. Na webu jsem našel hodně podkladů (fotek) o konkrétním lodi s označením B5929 – Bergére de Domrémy – takže se pokusím v rámci možností se této předloze přiblížit.

20.02.2013
Trup je z vnějšku prakticky hotový – vytmelený, přebroušený a natřený matným nitrolakem. Slepil jsem provizorní stojánek z dílů ve stavebnici – vzhledově nic moc, pro ukládání trupu během práce ale stačí. Odstranil jsem část žeber z vnitřní části bortů, vše jsem přebrousil a nanesl tmel. Bude následovat broušení a dolepení falešných částí žeber.

12.02.2013
Doplaňkoval jsem i druhou stranu. Na fotkách v galerii je vidět, že plaňkování na obou stranách není schodné. Stavbu beru trochu jako experiment a tak jsem druhý bok zkusil udělat trochu jinak. V místě největšího zakřivení trupu se mi ale zase nepovedlo plaňky nějak rozumně poskládat. Po přebroušení to vypadá lépe, až trup přetmelím a natřu barvou tak to bude vidět ještě méně – stejně by mne ale moc zajímalo jak by to mělo být „správně“.

10.02.2013
Dodělal jsem druhou vrstvu plaňkování na jednom boku a mám hotovou přibližně polovinu druhého boku. Na hotové straně jsem vyzkoušel nově koupený tmel na dřevo a celek pak přebrousit. Plaňky druhé vrstvy jsou z výrazně tvrdšího dřeva než první vrstva. Celkově mám dojem že se mi druhá vrstva povedla méně než první. Díky tvrdosti použitého dřeva a zároveň malé tloušťce (1 mm) nejdou plaňky skoro ohybat přes šířku. Oproti první vrstvě jsem tedy musel plaňky nastavovat, používat vložené klíny (anglicky stealer) a podobně. Doufám, že po dalším přetmelení a přebroušení se to pod vrchním nátěrem trochu schová. Mám takový nepříjemný pocit že plaňkami ze stavebnice se trup ani pořádně oplaňkovat nedá – chtělo by to plát dýhy a z něj si plaňky řezat přímo na míru s potřebným zakřivením – tedy dělat to, co je v anglicky psané literatuře označováno jako „spiling“.

07.02.2013
Celý kýl jsem oplaňkoval stejným materiálem jaý bude použit na 2.vrstvu plaňkování. Začal jsem s druhou vrstvou – u bortu je celá plaňka o šířce 6 mm, pod ní plaňky směrem dopředu zužuji. U kýlu je jedna plaňka o celé šířce, nad ní ale lepím plaňky poloviční šířky (řežu je z těch 6 mm širokých) – důvodem je nutnost jejich velkého ohybu „přes šířku“. Vše lepím hustým CA lepidlem.

03.02.2013
Obroušeno, vytmelené největší díry a přelakováno jednou vrstvou matného nitrolaku.

31.01.2013
Dokončil jsem první vrstvu plaňkování trupu. Udělal jsem plno chyb, čeká mne tedy hodně broušení a tmelení abych si připravil dobrý základ pro druhou vrstvu.

20.01.2013
S plaňkováním postupuji od kýlu k palubě. Ohýbání planěk v přední části trupu je nyní už jednoduché, problematické je ale naopak na zádi v místě kormidla. Někde jsou mezi plaňkami větší mezery, bude třeba hodně brousit a tmelit.

08.01.2013
Napasoval jsem a přilepil plaňky na straně kýlu. To bylo podstatně složitější než ty předchozí ale docela se mi to, myslím, povedlo.

06.01.2013
Na obou stranách trupu mám nalepené 2 horní plaňky. Teď přijde na řadu ta spodní u kýlu a pak rozměřování jak bude třeba mezilehlé plaňky upravovat …

05.01.2013
Kostra je hotová, paluby nalepené. Zrcadlo jsem zvenku i zevnitř polepil tenkými laťkami kterými se bude dělat 2 vrstva plaňkování trupu. Tím jsem dosáhl toho, že dosedací plocha pro lepení plaňkování trupu na zrcadlo bude větší a snad si tím plaňkování ulehčím. Přilepil jsem první plaňku na trup – tu úplně horní. Na paluby jsem si nalepil podložky které mi tuhle plaňku výškově vymezily – vyšla mi ale podstaně výš než s čím počítají části žeber nad úrovní paluby. Takže jsem je nastavil kousky smrkové lišty, plaňku v ruce vytvaroval a přilepil. Jsem zvědavý na výsledek až zítra sundám svorky, které ji drží …

23.12.2012
Jako stavební rozcvičku před stavbou velkého modelu lodi kategorie NSS-B jsem si pořídil stavebnici neplovoucího modelu francouzké rybářské lodi Sloup z produkce firmy Corel. Nakupoval jsem na http://www.modelylodi.cz/ – vše bez problémů.
Samotný obsah stavebnice mne mírně zklamal svou kvalitou – či spíše nepřesností dílů. Ty jsou sice zhotoveny poměrně čistě ale s poměrně velkými nepřesnostmi, některé díly (paluby, kýl) jsou prohnuté a zkroucené.

Pomalu jsem začal se stavbou – osazení žeber na kýl. Skoro všechno je křivé a nesedí, žebra vůči kýlu dorovnávám špalíky balsového nosníku 10×10 mm, kýl mám usazený na desce pomocí kousků smrkové lišty aby alespoň spodní část kýlu byla rovná…

Příspěvek byl publikován v rubrice Sloup a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář