Buzzard Bombshell


Deník – stavba
Deník – létání


Buzzard Bombshell

old-timer zkonstruovany Joe Konefesem. Puvodni plan byl publikovany v rijnu 1940 v Air Trails magazine.<br>rozpeti kridla - 1800 mm<br> delka - 1300 mm<br>plocha kridla - 54,8 dm2<br>plocha VOP - 13,5 dm2<br>
b_01.jpg

7.4.2012
BB jsem dovybavil napěťovým děličem (poměr 5:1, odpory 3k3, na výstupu kondenzátor 100n) pro sledování napětí pohoného aku. Na stole vše fungovalo OK, ve vzduchu také. Je zajímavé vidět změny napětí aku v závislosti na odebíraném proudu při zapnutém motoru a reakci napětí aku na jeho vypnutí. Pro klid při létání perfektní věc, při výskytu termiky je možné let protáhnout bez obavy ze ztráty možnosti model ovládat kvůli slabým aku. Ve spojení se sledováním RSSI (síla signálu) dává klid i při létání ve větší vzdálenosti a výšce.

10.3.2012
BB dostal 2,4 GHz přijímač. V horní části trupu jsem přidal vodorovnou desku z topolovky a na ní jsem oboustranou lepenkou připevnik přijímač. Antény jsou vedeny v plastových trubkách z lanovodu – jedna vodorovně směrem dopředu, druhá svisle dolů. Zatím proběhl jen test na stole – vše OK.

27.2.2012
Bombshell přišel díky prodeji starého rádia Robbe Starion o přijmač – sběratel chtěl Tx i Rx. Na cestě je už ale rodinka FrSky přijímačů takže BB dostane také 2.4 GHz Rx.

8.2.2011
Oživil jsem opět BB. Protože nemám jiný přijímač vzal jsem stařičký 4-kanál Robbe (BB s ním začínal), vyletoval jsem sokl s původními nožovými konektory a nahradil je piny. Udělal jsem nová gumová oka na přivázání křídla – ty původní už jsou hodně zpuchřelé.

25.10.2010
Přijímač se stěhuje do MT, BB bude nějaký čas na zemi – nebo ho možná zkusím prodat.

08.03.2009
8.3.2009 ráno v 7 hod na mne posvítilo sluníčko a po dlouhé době ani nepršelo ani nefoukalo. Bylo rozhodnuto – pojedu zalétnou Buzzarda. Nacpat tohle éro do auta nebylo nic jednoduchého, povedlo se mi ho ale na zalítávací louku dopravit bez úhony. Sestavení, kontrola smyslu výchylek kormidel – a první start. Byl to docela horor – éro se točilo intenzivně doleva, nechtělo se mu stoupat a málem jsem ho pověsil na jediný dva stromy v okolí. Když už to letělo tak jsem musel intenzivně tahat. Udělal jsem jeden nebo dva okruhy a šel na přistání – to bylo ale perfektní. Buzzard se dá tahat a posadit na zem krásně lehoučce. Před druhým startem jsem trochu trimem natáhl výškovku – nicméně zase horor, při letu na plný plyn sem-tam vynechával regulátor. Po stažení plynu a při natažené výškovce ale éro docela letělo. Přistání – opět bez problémů. Před třetím startem jsem natáhl trim výškovky naplno a při startu se snažil zatáčení korigovat směrovkou. Start zase krizový ale díky trimu výškovky jsem éro uklidnil a nastoupal nějakou výšku a konečně trochu v klidu zkoušel kse je problém. I při plném trimu se éro v kluzu jevilo jako těžké na hlavu nicméně horizont se dal držet na míň než půl plynu. Kluz i motorový let je nádherně pomalý a přistání na volnoběh úplně bezproblémové.
Zálet ukázal několik věcí – 1) těžiště musí trochu dozadu – pokusím se přesunout aku víc dozadu, 2) motor bude třeba vyosit doprava.
Jestli se podaří éro vyladit tak to bude parádní pomalolet na klidné relaxační polétání.

01.02.2009
Po devíti měsících jsem dokončil Buzzarda do podoby kdy se můžu pokusit o zálet. Pokud se povede ještě mne asi čekají nějaké dodělávky – opravit některá místa barvou nebo stříknout nějaké barevné ozdoby.
K pohonu použiju čtyřčlánek Li-Fe – vyhovuje váhou i rozměry.
Celková hmotnost bude někde těsně pod 2000g takže plošné zatížení bude maximálně 36 g/dm2.
Nyní čekám na aku a nabíječku – no a pak při rozumném počasí vzhůru do vzduchu.

19.11.2009
Po havarii NewBee se pohon a prijimac prestehovali zase zpet.

12.11.2009
Vymontoval jsem prijimac a regulator – jdou do NewBee.

30.10.2009
Vymontoval jsem motor – prijde do New Bee.

30.6.2009
Oprava po narazu do stromu. Je nalomena nabezka mezi dvemi prostrednimi zebry na pravem uchu. Z obou stran ucha jsem asi tak 2 cm od zadni hrany nabezky odrizl a odloupl potah, nabezku mezi zebry vylomil a Purexem vlepil kus balzove listy jako nahradu. Ted mne ceka zabrousit, nalakovat, potah papirem, napnout, potah hedvabim, lakovat, nastrik zlutou barvou. Ach jo ….

16.6.2009
Po dlouhé době jsem se dokopal ke dvěma dodělávkám. Udělal jsem definitivní podložku pod náběžku v místě přední stěny kabiny a natřel jí společně s přechody kýlovka – stabilizátor Humbrolkou v barvě potahu. Ještě uvažuji o naznačení „zasklení“ kabiny barvou.

7.4.2009
Dokoncil jsem vycisteni od zbytku lepidla i na kridle, koncove oblouky a spodni casti kridel nitrolakem.

6.4.2009
Na eru zustalo po sejmuti maskovaci pasky lepidlo. Na jeho odstraneni mi na foru Mojehobby poradili benzin, terpentyn a lih. Zkusil jsem benzin i lih ale nakonec mi zafungovalo redidlo S6006. Melo to i jeden prinos – redidlo vytvorilo pekny prechod mezi nastrikanou barvou a podkladem.

4.4.2009
Odhodlal jsem se k dodelani barevnych doplnku. Horor!!! Zacal jsem s naterem stetcem. Humbrolku jsem mel asi moc naredenou, prakticky nekryla. Zkusil jsem strikat starou pistolkou – barva mi zacala stekat a zase prakticky nekryla. Nakonec jsem v OBI koupil sprej Motip a ve dvou vrstvach jsem kridlo i trup prestriknul pres nepovedene predchozi pokusy. Nakonec to asi docela pujde – jen jeste musim z trupu nejak dostat zbytky lepidla z izolepy a folie, ktere jsem pouzil pro maskovani a opravit mista kam se zluta barva dostala (a nemela se dostat). Necim budu muset srazit prechody mezi barvami – asi nejaky velmi jemny smirek pod vodou nebo brusna pasta na karoserie.

31.3.2009
Na potahu bylo plno fleku od vody. Prakticky cely trup jsem pretrel znovu lesklym lakem aby byl pripraveny na nastrik nejakych barevnych ozdob.

14.3.2009

Druhý výprava na letiště ukázala další problémy. Výměna starého přijímače za JR R700 z Aviatika znamenala nutnost přeletovat servokablíky na stařičkých servech – nebyl to až takový problém, v servech je dost místa a přeletování šlo dobře. Zároveň jsem vyzkoušel posun aku ještě asi o cca 2 cm dozadu – uvidím jestli to bude znát. Vše je připraveno na další pokusný let.

8.3.2009

Po záletu bylo třeba upravit vyosení motoru a posunou těžiště dozadu. Vyosení motoru jsem vyřešil pootočením podložky pod motorem o 90% protože vyosení dolů zřejmě nebude nutné. Posun těžiště jsem zajistil prohozením akumulátoru a regulátoru – další lety ukážou jestli to bude stačit.

31.1.2009

Buzzard je pripraveny k zaletu. Na plochu trupu kam doseda kridlo jsem nalepil samolepici gumove pasky aby se kridlo neposouvalo. Antenu jsem vyvedl na vrchol SOP, prijimac i regulator jsou pripevneny 3M suchym zipem na bocnice trupu. Spojku mezi kablik regulatoru a kabli z prijimace jsem zasmrstil do buzirky – snad to bude drzet. Na privazovani kridla jsem si pripravil 2 oka gumy 1×6 mm.

27.1.2009

Namontoval jsem paky na VOP a SOP, zkompletoval lanovody a pripojil k servum. Naletoval jsem konektory na regulator. Tady jsem se zase vyznamenal. Smerem k aku pouzivam MPJet 3,5 mm konektory. Kdyz jsem letoval samicku na regulator tak jsem byl lenivy si do kousku dreva vyvrtat diru do ktere bych konektor osadil tak, aby koukala jen ta cast do ktere se letuje vodic. Samozrejme se mi diky tomu podarilo dostat cin i do tela konektoru a tak ho znicit. Rakl jsem si to prece neni mozne, to musi jit a udelal jsem to jeste jednou – a druhy zniceny konektor. Ten jsem se pokousel od cinu vycistit ale to byla zbytecna prace. Nakonec na treti pokus jsem to udelal tak jak to ma byt. Do trupu jsem prisrouboval motor (vyosil jsem ho trochu dolu). Prisrouboval jsem podvozek a vse zvazil. Zda se ze vcetne aku bych se mohl vejit do 1900g.

25.1.2009

K trupu jsem prilepil VOP a SOP, pod VOP jsem dolepil „ploutev“. Predek trupu – „motorovy kryt“ – jsem pomoci stribrne Humbrolky, stetce a izolepy natrel na „hlinikovo“. Zalepil jsem poutaci koliky kridla, vuci trupu jsem je zacistil prilepenymi podlozkami.

18.1.2009

Trochu se oteplilo takze se mi podarilo vytopit dilnu na cca 15 stupnu. Diky tomu jsem hohl dokoncit lakovani trupu a kridla. Zalepil jsem zavesy SOP a slepil dohromady kylovku a stabilizator. Zalet se blizi !!!!

8.1.2009

Vse mam potazene, zacal jsem lakovat kridlo a trup. Poloviny VOP jsem spojil hlinikovou trubickou prumeru 3 mm.

2.1.2009

Pokracuji v potahovani – schazi mi uz jen spodek trupu a kormidla VOP. Lesklym lakem jsem zacal lakovat stabilizator a SOP. Stabilizator je porad prohnuty smerem nahoru (tak 5mm na kazde strane). Nedari se mi to srovnat takze to asi tak zustane.

28.12.2008

Potahuji. Nejvetsi problem jsem si udelal na horni strane leve pulky kridla. Celou pulku kridla potahuji hedvabim vcelku – jde to pekne a tak jsem potahl stred i ucho najednou. Kdyz ale hedvabi zacalo prosychat tak se mi utrhl potah v lomeni strad – kridlo. Musel jsem vzit strikacku s injekcni jehlou a pod potah po kouskach strikat vterinak a znovu potah prilepit na stredni zebra. Povedlo se a doufam ze az hedvabi prolakuju tak nebude nic videt.

23.12.2008

Obarvil jsem hedvabi ale barva se mi nelibi – zkusim to prebarvit na tmavsi cerven.

22.12.2008

Potah papirem je kompletne nalakovany. Vse OK, pouze stabilizator VOP se prohyba, snad to srovna hedvabi. Obarvil jsem hedvabi – mam ho 2,5 metru, barvil jsem na cerveno barvou na bavlnu CHEDS – 4 litry vody (misto 8 litru v navodu), lzice soli, pul hodiny barveno pri mirnem varu, ctvrt hodiny bez varu, vymachano ve studene vode a poveseno.

17.12.2008

Novy potah na jedne pulce VOP se vodou vypnul tak jak jsem si predstavoval takze muzu zacit lakovat.

16.12.2008

Pokracuji v lakovani trupu a SOP – tady to vypada dobre. Nalakoval jsem poprve VOP a zeshora zase jedna pulka potahu povolila – tentokrat leva. Pri pohledu od nabezky je rozdil mezi provesenim potahu mezi zebrama mezi obema polovinama moc velky – takze potah musi zase dolu – bude to uz naposledy??? Potah kridla jsem 2x navlhcil vodou a docela se vypnul, jsem zvedavy jak to bude vypadat po laku.

14.12.2008

Ero mam kompletne potazene papirem a zacal jsem lakovat. Na stul se mi to cele nevejde takze jsem zacal trupem a SOP, kridlo a VOP musi pockat.

7.12.2008

Pokracuji v potahovani papirem, hotovy je trup a kormidla. Jen na jedne polovine stabilizatoru se mi na horni strane stala nemila vec – papir jsem nalepil jinak orientovany nez na druhe polovine a pri vypinani se mi provesil a prilepil ke strednimu nosniku. Takze bude muset dolu a potahovani si zopakuji. Okrajove oblouky kridla mam potazene zeshora a slo to velmi dobre.

3.12.2008

Do trupu jsem vlepil lanovody. Behem lakovani trupu se mi podarilo v jednom lanovodu zalepit lakem dusi – no proste sikula. Takze prace navic s jejim dobivanim a opravou. Zacal jsem s potahovanim. Nejdrive jsem lepil papir tak jako doposud lepicim lakem a na haranach jsem se porad stekal proc to nedrzi. Pak jsem si rekl ze vyzkousim lepit papir ke kostre skrobovym lepidlem na tapety (tim co lepim hedvabi k papiru). Rozdelal jsem si lepidlo huste (skoro netece, je to spis kase) – a ejhle, ono to jde a krasne. Potahnul jsem horni zakrivenou cast trupu i okrajove oblouky stabilizatoru. Po zaschnuti lepidla jsem ale v mistech kde prijde dalsi vrstva pro jistotu pouzil ridky lepici lak pro zafixovani.

24.11.2008

Stavba se mi hodně vleče ale včera jsem slavnostně prakticky dokončil celou kostru a začal s přípravou na potah. Kompletní hmotnost celého éra včetně pohonu, aku a RC ale bez potahu je 1600g.

23.11.2008

Stava se vleče a vleče – poslední dodělávky jsou nejhorší. Nicméně kostra je kompletně hotová – schází jen osadit lanovody k VOP a SOP a spojit poloviny VOP. Trup má za sebou jeden nátěr lakem, teď přijde broušení a tmelení a další nátěry. Kompletní hmotnost nepotaženého éra včetně RC, aku a motoru je někde okolo 1600g, předpokládám tedy že se vejdu do 1800g letové hmotnosti – plošné zatížení by tak mělo být do 33g/dm2 (vztaženo jen na plochu křídla). Potah bude ze středního papíru a hedvábí Pongé 8 – tahle kombinace se mi velmi osvědčila na Aviatikovi. Potahovat budu bílým papírem a hedvábím, finální nástřik bude zřejmě Humbrollkami. Ještě nemám jasno v „kamufláži“ – syn mi udělal model v Blenderu a připravil UV mapping pro texturování ve Wings3D takže teď v Gimpu upravuji texturu a zkouším jak to bude vypadat. Zatím vítězí kombinace celé éro jasně (hráškově) zelené se žlutou výplní na boku trupu.

6.11.2008

Dokoncil jsem oplankovani kabiny trupu a celek jsem vybrousil. Ze dvou 3mm preklizek jsem slepil podlozku pod motor a obrousil jsem ji do ukosu, pripevnil jsem motor.

2.11.2008

Dodelal jsem kormidlo SOP. Postupne pasky balzy potahuji cast trupu mezi zebry pod kridlem – kabinu. Dobrousil jsem loze kridla podle hotoveho kridla.

28.10.2008

Dokoncil jsem potah spodku trupu, pripevnil jsem hlavni podvozek prilozkami z duralu k bukovym spalikum v trupu. Slepil jsem kylovku a nalicoval ji k stabilizatoru VOP. Mam objednany motor a regulator. Do trupu jsem osadil staricka serva Robbe RS-200 ktera byla puvodne v modelu Sawel. Z nej pouziju i stary prijimac Robbe. K nemu jsem udelal redukci pro regulator – pouzil jsem jeden zbyvajici nozovy konektor Robbe a k nemu jsem naletoval protikus standardniho konektoru JR. Do nej pak prijde konektor regulatoru.

19.10.2008

Naohybal jsem a prilepil ostruhu (ke dnu z topolove preklizky jsem ji prisil vcelarskym dratem). Doplnil jsem tri podelniky v zadni casti trupu, skladaji se vzdy z kombinace smrkova lista 3×2, balza 3×2 a zase smrk 3×2.

14.10.2008

Z oceloveho dratu 4 mm jsem sletoval hlavni podvozek. Dolepil jsem zbyvajici casti loze hlavniho podvozku.

13.10.2008

Křídlo a VOP jsou komplet, teď dělám na trupu, nakonec přijde SOP. Snad bude létat ještě letos …

12.10.2008

Trup uz drzi pohromade, otocil jsem ho dnem vzhuru a nalepil cast spodniho potahu z balzy 3mm. Zalepil jsem bukove spaliky pro prichyceni podvozku a k nim lepim pasky 3mm preklizky ktere budou tvorit loze pro prichyceni podvozku.

9.10.2008

Do trupu jsem doplnil spojku na jeho konci takze jsem ho mohl vyndat ze sablony. Zda se ze se mi zatim podarilo ho udelat docela rovny.

5.10.2008

V predni rovne casti trupu kde jsou bocnice rovnobezne jsem k prepazkam prilepil druhou bocnici a dolepil na obe strany trojuhelnikove vyztuhy mezi bocnice a prepazky. Trup uz teda konecne vypada jako trup. Vyrezal jsem zbyvajici trupove prepazky (od odtokovky d konce trupu) z lehke topolove 3 mm preklizky. Trup jsem ustavil mezi dva moutne hlinikove uhelniky a vlepil zatim jednu prekazku v zadni casti. Soumernost trupu kontroluji proti uhelnikum, bocnice proti nim rozpiram v miste prepazek stejne silnymi podlozkami z obou stran.

28.9.2008

Na bocnice jsem nalepil zesileni predni casti, bocnice jsem navzajem dolicoval a na pravou nalepil 4 trupove prepazky.

23.9.2008

Udelal jsem dalsi dve prepazky.

21.9.2008

Jde mi to extremne pomalu – o vikendu jsem udelal pouze dve trupove prepazky …

14.9.2008

Kridlo jsem 2x natrel zaponem a obrousil. Konecne jsem se odhodlal ke stavbe trupu. Z balzy 3mm jsem vyrizl bocnice (v zadni casti jsem je musel sikmym spojem nastavovat) a na jejich horni stranu jsem prilepil smrkovou listu 3×6 mm.

24.8.2008

VOP mám pripravenou k potazeni papirem (2x zapon, 1x lepici lak), kridlo jsem natrel jednou zaponem.

10.8.2008

Spoje na kridle jsem olaminoval i zespodu. Epoxy 1200 jsem si tentokrat dopredu naredil dematurovanym lihem takze prace sla lepe.

7.8.2008

Prelaminoval jsem spoje ucho-stred a stred-stred, zatim shora.

4.8.2008

Tak jsem slepil obe pulky kridla dohromady – a uz se s tim v dilne neotocim!! Asi byla chyba udelat kridlo nedelene – no budu se s tim muset nejak poprat. Spoje jednotlivych casti kridla ted prelaminuju tenkou (30g/m2) tkaninou.

3.8.2008

Postupne jsem dokoncil jednotlive casti kridla. Vyrezal jsem spojky z preklizky (vzdy jednu mezi predni a jednu mezi zadni nosniky kridla). Na tloustku nosniku jsem je doplnil balzou. V sablone z polystyrenu jsem ze dvou vrstev balzy 1,5 mm slepil koncove oblouky. Prilepil jsem je na okrajova zebra a vyztuzil kliny z balzy. Vylehcil jsem je otvory a kruhovymi vyrezy. Dnes jsem prilepil usi ke strednim castem. Koupil jsem si na to 4 vetsi plastove sverky a diky nim to slo docela dobre. Lepil jsem Purexem a asi 1/2 hodiny jsem utiral pretekajici lepidlo.

21.7.2008

Mám pripravene spojky jednotlivych casti kridla z preklizky. Koncove oblouky jsem kvuli velkemu prohnuti profilu slepil v sablone ze dvou vrstev balzy 1,5 mm tak aby kopirovaly stredni caru profilu. V miste nosniku kridla budou vyztuzeny kliny z tlustsi balzy.

15.7.2008

Pred 23-ti hodinou jsem dokoncil zabrouseni ukosu a stycnych plocj mezi jednotlivymi dily kridla. Docela se mi to povedlo, kridlo by se mohlo povest pekne soumerne.

14.7.2008

Velmi pomalu postupuji vpred. Nalepil jsem smrkovou listu 2×2 mm na odtokovou hranu, zabrousil jsem nabezku na celem kridle a kompletne nahrubo obrousil obe stredni casti kridla.

11.7.2008

Dnes rano jsem dopaskoval posledni zebra v miste spoje ucho-stred. Slo to docela blbe, pasky balsy se krouti smerem dovnitr takze nedrzi rovinu na horni a spodni strane profilu, budu muset dost brousit. Ted muzu zarovnat vsechny casti kridla na stejnou hloubku a prilepit smrkovou listu na odtokovou hranu a pak brousit a brousit, ….

29.6.2008

Stojiny mam dolepene, ted paskuji zebra. Protoze ohyb pasku tesne u nabezky byl pomerne velky pomohl jsem si tak ze jsem k nabezce nahoru a dolu dolepil 6 mm sirokou balsovou listu. Pasky lepim ted k ni a s pomoci vterinaku to jde dobre – nejdriv nalepi cca 15 mm hned u nabezky vterinakem a zbytek s mirnejsim ohybem pak dolepim Herkulesem. Jde to pomerne dobre, lip nez namaceni pasku a pak jejich slozite pritahovani k nabezce v miste s velkym ohybem.

24.6.2008

Lepim stojiny na stredu kridla. Zkousel jsem zvazit kostru kridla v soucasnem stavu a ma neco okolo 250 g. Tak nevim jstli je to moc, malo nebo akorat …

19.6.2008

Pokracuji s druhou pulkou stredu kridla. Povedlo se mi pri lepeni zlomit jeden nosnik kridla, musim uriznout jiny. Uz jsem mohl na stole priblizne poskladat cele kridlo a velikost me trochu vydesila (ale jen trochu). Ted mne ceka dolepit stojiny, opaskovat zebra, prilepit smrkovou listu na konec odtokovky a pak brousit. Jeste nemam uplne jasno jak udelam spojky jednotlivych casti kridla – jestli to bude jedna spojka mezi podelniky kridla z tlustsi preklizky nebo nizsi spojky z tenci preklizky prilepene na nosniky kridla z obou stran nahore i dole (tedy 4 + 4 spojky na kazdy spoj).

16.6.2008

Slepil jsem kostru jedne pulky stredu kridla.

15.6.2008

Na obou uchach mam vylepene stojiny a opaskovana zebra, pripravil jsem si vse na lepeni kostry stredu kridla.

11.6.2008

Dolepil jsem stojiny z obou stran obou nosniku – v uchu davam leta rovnobezne s nosniky, ve strednich castech asi alespon na jedne strane budou kolmo. Skrinovy nosnik dava kostre docela slusnou tuhost v krutu.

8.6.2008

Slepil jsem kostru jednoho ucha a zacal jsem vlepovat stojiny z obou stran obou nosniku.

3.6.2008

Dokoncil jsem kostru vyskovky vcetne pantu – je pripravena k nalakovani a potazeni. Vaha kostry + pantu je cca 60 g.

1.6.2008

Dolepil jsem stabilizator VOP, bude se brousit…

25.5.2008

O vikendu jsem slepil skoro celou VOP, zbyva pak dilku a muzu zacit s brousenim.

21.5.2008

Dobrousil jsem druhou pulku zeber. Narezal jsem a dobrousil balzove nosniky kridla.

18.5.2008

Udelal jsem prvni pulku zeber kridal, druhou mám pripravenou. Zacal jsem rezat listy na kridlo a VOP ale zjistil jsem ze nemam balsu 6 mm – takze pokracovani az ji koupim. Vytisknul jsem si plan VOP a kdyz ho ted vidim 1:1 na stole – rozpeti ke 62 cm. No, bude to macek 😉

09.05.2008

Stavba nového éra zatím prakticky nepokročila – ale protože syn se věnuje „virtuálnímu“ modelaření – dělá 3D modely v Blendru – nechal jsem si udělat model budoucího éra abych na něm mohl „odladit“ povrchovou úpravu. Pokud by někdo měl zájem o něco podobného může se ozvat – myslím že se se synem zájemce nějak dohodne.

29.4.2008

Dokoncil jsem sablony zeber.

27.4.2008

Zacal jsem se stavbou dalsiho era – a jako vzdy sablonama pro zebra. Tisk na samolepku A4 na laserovce (diky hloubce kridla 305mm se stezi vesly), nalepit na plech (v podstate omylem jsem koupil tlusty jen 1mm misto 2) a vyriznout. Mam zabrouseny obvod, az narezu listy tak dodelam zarezy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Buzzard Bombshell a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář