<Stavba - Lucy III.
Lucy III. - STAVBA
DatumPostup stavby
10.4.2007Konečně jsem na velikonoční pondělí dokončil trup k LUCY III. Dodělal jsem kabinu (vepředu uchycená polyamidovým šroubem 3mm, vzadu drát z lanovodu zastrčený do trubky z lanovodu zalepené do trupu. Na motýlku jsem použil páky z LUCY I., drát lanovodu v nich drží jen vlastním předpětím. Přijímač Hitec jsem (stejně jako 250 mAh akumulátory) obalil pěnovou hmotou z plážové podložky kterou jsme kdysi koupily v Chorvatsku - k vodě se nehodí ale na uložení obalení přijímače je dobrá, dá se hodně zmáčknou a rychle se vrací do původního objemu, její povrh po balse neklouže a tak dobře fixuje vybavení v trupu. Na Tx jsem nastavil pro motýlka typ nosných ploch Elevon - létám s křidálky a motorem na pravém kniplu a protože zatím mám éra bez přidélek tak směrovku zapojuji místo křidélek a režim Elevon mixuje právě křidélka s výškovkou kdežto režim V-Tail směrovku a výškovku. Na obou kanálech jsem nastavil subtrim a oba jsem musel také reverzovat. Režim Elevon standarně omezuje dráhu serva na 75 % takže jsem zvědavý jestli výchylky budou dostatečné. Celé komletní éro váží 350g oproti 400 g původního LUCY I. Díky motýlku (a zřejmě i vzhledem ke konstrukci trupové gondoly) vyšlo těžiště přesně bez dovažování. Protože v pondělí až do večera foukalo tak se na zálet chystám dnes - pokud teda nebude foukat. Do galerie jsem přidal fotky - snad tam po záletu nepřibude fotka hromádky trosek ;-]
1.4.2007Gondolu i překryt jsem přebrousil jemným brusným papírem pod vodou a natřel barvami Humbrol na kity - gondolu na oranžovo, překryt tmavě modře. Po zaschnutí (druhý den) jsem brousil ještě jednou a pak znovu nátěr. Vypadá to docela dobře - trup se leskne a je pěkně hladký. Zároveň jsem potáhl motýlkové ocasní plochy a teď je lakuju (dostanou tak 3-4 vrstvy, 2x napínací, 1-2 lesklý lak).
30.3.2007Tak jsem se konečně přinutil olaminovat trupovou gondolu a překryt kabiny. Použil jsem tkaninu 30 (nebo 35) g/m2 a pryskyřici Epoxy 1200. Na gondole jsou 2 vrstvy, na překrytu jedna. Před laminováním jsem balsu 2x natřel zaponem a brousil. Nedokázal jem odhadnout kolik bude třeba pryskyřice - podle příruček je spotřeba rovná gramáži tkaniny - tedy něco okolo 30g na m2. Nechtěl jsem riskovat že mi bude pryskyřice scházet tak jsem raději rozdělal 10g. Po důkladném promíchání s tvrdidlem jsem nechal pryskyřici ohřát nad žárovkou na stínítku lampičky. Epoxyd byl krásně tekutý, přesto jsem ale přidal trošíčku (20-30 kapek) denaturovaného lihu a zase promíchal. Nařezal jsem si pruhy tkaniny - první vrstvu jsem chtěl dělat z pásků širokých cca 4 cm kladených kolmo k podélné ose. Gondolu jsem natřel, vždy přiložil jeden pásek a jak návody píší "poťukáváním štětcem" jsem prosycoval tkaninu a vyháněl vzduch. Šlo to docela dobře ale pomalu. Pryskyřici jsem vždy nechával nad žárovkou aby nehoustla. Druhou vrstvu jsem se rozhodl dát vcelku a nebyl s tím žádný problém - jen pryskyřice začala polymerovat a houstnout a tkanina se mi lepila na štětec. Přidal jsem trochu lihu a "napatlal" pryskyřici. Pak jsem znovu ředil lihem a velmi rychle položil vcelku jednu vrstvu tkaniny na překryt kabiny. Tkanina všude držela takže jsem se odlepil od štětce (ne, nebylo to tak zlé) a umyl štětec. Protože v dílně byla docela zima (netopím tam) tak jsem po částečném ztvrdnutí dal trup i překryt do vypnuté trouby po rozehřáté po pečení nějaké ňamky. Pak už zbývalo jen brousit - to patlání pryskyřice na druhou vrstvu tkaniny jsem si mohl odpustit - tkanina má opravdu zůstat matná a ne lesklá přebytkem pryskyřice. Po obroušení jsem našel asi jen dvě malá místa kde se mi nepodařilo dokonale vyhnat vzduch a kde byla pod tkaninou bublinka. Teď přemýšlím jestli tmelit nebo ne, nechci zbytečně přidávat gramy a tak možná jen trup natřu a přebrousím. Zvýšení pevnosti vůči nárůstu hmotnosti je veliké, gondola je pevná a doufám že něco vydrží.
29.3.2007Mám prakticky hotový trup včetně lamelovaného překrytu kabiny - celé se mi to tvarově nějak moc nevyvedlo, trupová gondola vypadá víc jako lodní trup než letadlo ;-[. Celé to chci olaminovat dvěmi vrstvami 30g tkaniny. Uvažuju o tom že bych po nalaminování omotal gondolu štěpařskou páskou a tak jednak vytlačil přebytečnou pryskyřici, jednak dosáhl hladkého povrchu. Motýlkové ocasní plochy mám vyříznuté, vybroušené a nalakované - ještě nejsem rozhodnutý jestli je potáhnu nebo ne. RC vybavení čeká na zabudování.
8.2.2007Z Lucy I. mi zbylo nepoškozené křídlo. Protože malý větroň-házedlo je pro mne ideální éro na polétání během týdne (na vhodnou louku to mám asi 3 minuty chůze) tak chci mít takovéhle stroje aspoň dvě - s jedním se něco stane a než ho opravím tak budu létat s druhým. Lucy III. bude mít kostru trupové gondoly z balzových a překližkových přepážek potažených na bocích balsou 2mm a na spodku o něco tlustší a navrch olaminovanou dvěma vrstvami tenké skelné tkaniny. Nosních motýlkových ocasních ploch bude z uhlíkové trubky o průměru 7mm, překryt kabiny bych chtěl udělat průhledný z PET lahve. RC vybavení bude z Lucy I. - zdroje Sanyo 350 mAh, přijímač Hitec, serva Carson. Plánek trupu už mám nakreslený v počítači - na kreslení používám volně šiřitelnou verzi programu QCAD na OS FreeBSD.